Kültür varlıklarının yeniden kullanılması ve mekan-hafıza ilişkisi: Silvan örneği
Re-use of cultural assets and the space-memory relationship: The sample of Silvan
  1. Tez No: 789793
  2. Yazar: ŞİLAN MIZRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KUBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, kent ve kır arasında bir geçiş yerleşimi olan Silvan İlçe Merkezinin tescilli kültür varlıkları incelenmiş olup, insanlığın ortak mirasını oluşturan bu varlıkların hafızanın oluşumundaki rolü sorgulanmıştır. Kültür varlığı ve hafıza mekanı çerçevesinden yeniden işlevlendirilen kültür varlıklarının tarihsel süreci ve değişimleri araştırılmıştır. Silvan İlçe Merkezinde yeniden kullanılan kültür varlıklarının uluslararası tüzükler kapsamında koruma durumu sorgulanmıştır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada izlenilen yöntem anlatılmıştır. İkinci bölümde; çağdaş restorasyon öncesi koruma yaklaşımlarında, çağdaş restorasyon kuramında, Venedik Tüzüğü'nde ve güncel tüzüklerde yeniden işlevlendirme konusu incelenmiştir. Korumanın evriminin araştırıldığı bu bölümde kuramsal metinlere yeniden işlevlendirme temelinde yaklaşılmıştır. Üçüncü bölümde; hafıza kavramı, kolektif hafıza, hafızanın mekan ihtiyacı, yeniden kullanım meselesinin hafıza mekanı üzerindeki etkisi sorgulanmıştır. Kolektif hafızanın mekan üzerinden somutlaştığı, hafıza oluşturan mekanların da geçmişten kalan mekanlar olmakla birlikte hafızanın geleceği de inşa etmek için bir araç olarak görülmesi aslında bu mekanların korunması gerektiği düşüncesini doğurmaktadır. Dördüncü bölümde; Silvan'ın coğrafi konumu, fiziki yapısı, tarihi incelenmiştir. Bölgenin kuruluşunun topoğrafyayla olan ilişkisi, tarihindeki kırılmaların bölgeye kazandırdığı, kaybettirdiği verilerin sürekliliği/süreksizliği sorgulanmıştır. Beşinci bölümde; Silvan'da yeniden işlevlendirilen farklı yapı gruplarına ait tescilli kültür varlıklarının süreci araştırılmış olup yeniden kullanımın kültür varlığı üzerinde oluşturduğu değişimler güncel tüzükler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde; tez çalışmasının beş bölümünde araştırılıp, sorgulanan kavramlar ve yerler altıncı bölümde Silvan'da bulunan tescilli kültür varlığı üzerinden somut bir değerlendirmeye tutulmuş olup bütüne yönelik sonuç yazılmıştır. Bu bölümde hafıza, yeniden işlevlendirme ve uluslararası tüzükler üçgeninde tescilli kültür varlıklarının sorunları ve mevcut durumu yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the registered cultural assets of the Silvan District Center, which is a transitional settlement between the city and the countryside, were examined and the role of these assets, which constitute the common heritage of humanity, in the formation of memory was questioned. The historical process and changes of cultural assets that have been re-functionalized within the framework of cultural heritage and memory space have been investigated. The conservation status of cultural properties re-used in Silvan District Center within the scope of international regulations has been questioned. In the first part; The purpose and scope of the study and the method followed in the study are explained. In the second part; Re-functioning in contemporary pre-restoration conservation approaches, contemporary restoration theory, Venice Charter and current regulations has been examined. In this section, where the evolution of conservation is investigated, theoretical texts are approached on the basis of re-functioning. In the third part; The concept of memory, collective memory, the need for space of memory, the effect of re-functioning on memory space have been questioned. The fact that the places where collective memory is embodied through space and memory-forming spaces are relics from the past are considered as a tool to build the future, in fact, gives rise to the idea that these spaces should be protected. In the fourth chapter; The geographical location, physical structure and history of Silvan were examined. The relationship between the establishment of the region and the topography, and the continuity/discontinuity of the data gained and lost by the ruptures in its history were questioned. In the fifth section; The process of the registered cultural properties belonging to different building groups that were re-functionalized in Silvan was investigated and the changes that the re-functioning caused on the cultural property were evaluated within the framework of current regulations. In the sixth section; The concepts and places that were researched and questioned in the five chapters of the thesis were evaluated in the sixth chapter through the registered cultural property in Silvan, and the result for the whole was written. In this section, the problems and current situation of registered cultural properties in the triangle of memory, re-functioning and international regulations are interpreted.