Kentsel koruma uygulamalarında bilgisayar kullanımıyla üçüncü boyut etkilerinin değerlendirilmesi: Zeyrek örneği
Three-dimensional evaluation in urban conservation applications by means of computer based systems: Zeyrek case study
  1. Tez No: 127138
  2. Yazar: TURGAY KEREM KORAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ZEREN GÜLERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
KENTSEL KORUMA UYGULAMALARINDA BİLGİSAYAR KULLANIMIYLA ÜÇÜNCÜ BOYUT ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: ZEYREK ÖRNEĞİ ÖZET Kentsel koruma uygulamalarının her aşamasında tarihi çevrenin taşıdığı kentsel görünüm potansiyelinin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kentsel koruma çalışmalarında yaygın olarak iki boyutlu analiz ve sunum teknikleri kullanılmakta ve bu teknikler kentsel görünümün değerlendirilmesinde yetersiz kalabilmektedir. Bu değerlendirme için üç boyutlu ifade tekniklerinin kullanılması yarar sağlayacaktır. Bu teknikler yardımıyla, kentsel ölçekte yapılan koruma çalışmalarında gerekli her aşamada bilgisayar kullanımının sağladığı olanaklarla üçüncü boyut etkilerinin değerlendirilmesi koruma potansiyelini tanımlamakta ve ilgili önerilerin geliştirilmesine ışık tutmaktadır.“Kentsel Koruma Uygulamalarında Bilgisayar Kullanımıyla Üçüncü Boyut Etkilerinin Değerlendirilmesi: Zeyrek Örneği”çalışmasında, tarihi kentsel çevrelerin kültürel mirasının korunmasına ve gelecek nesillere taşınmasına yönelik yapılan çalışmalarda gelişen bilgisayar teknolojilerinin kullanılmasıyla, Üç boyutlu anlatım ve sunum tekniklerinin değerlendirilmesi, güvenilir ve alternatif analiz yöntemlerinin geliştirilmesi, bu tekniklerin ve yöntemlerin kullanılmasıyla Zeyrek tarihi kentsel çevresinde koruma potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada yer alan bölümler aşağıda sıralanmıştır. 1. Giriş 2. Kentsel Koruma Uygulamalarında Üçüncü Boyut Etkilerinin Değerlendirilmesi, 3. Kentsel Koruma Uygulamalarında Üçüncü Boyut Etkilerinin Mekansal Bilgi Sistemleri Yardımıyla Değerlendirilmesi, 4. Kentsel Koruma Uygulamasında Üçüncü Boyut Etkilerinin Değerlendirilmesi: Zeyrek Örneği, 5. Sonuç. Çalışmada izlenen yöntem, literatür araştırması ve uygulama çalışmasının tasarlanmasıdır. Uygulama çalışması, Zeyrek tarihi kentsel çevresi üç boyutlu modelinin bilgisayar ortamında yapılandırılması, hazırlanan üç boyutlu model üzerinde kentsel görünüme yönelik analiz çalışmalarının yapılması ve önerilerin geliştirilmesi aşamalarından oluşmaktadır. xı“Kentsel Koruma Uygulamalarında Üçüncü Boyut Etkilerinin Değerlendirilmesi”başlıklı ikinci bölüm, üçüncü boyutta temel kavramların ortaya konması, kentsel koruma uygulamalarında üçüncü boyutun değerlendirilmesine yönelik uygulama araçlarının tanımlanması ve bu değerlendirmede temel parametrelerin belirlenmesi aşamalarından oluşmaktadır. Bu parametreler, yapısal parametreler, görsel parametreler, erişime ve özgünlüğe ait parametrelerdir.“Kentsel Koruma Uygulamalarında Üçüncü Boyut Etkilerinin Mekansal Bilgi Sistemleri Yardımıyla Değerlendirilmesi”başlıklı üçüncü bölümde, öncelikle mekansal bilgi sistemlerinin tanımı yapılmış ve bu sistemlerde yer alan temel yazılımlar ortaya konmuştur. Mekansal bilgi sistemleri temel olarak üç grupta toplanabilir. Bu sistemler, Arazi Kullanım Bilgi Sistemleri (Land-Use Information Technology), Bilgisayar Destekli Tasarım (Computer-Aided Design) ve son olarak Coğrafi Bilgi Sistemleridir (Geographic Information Systems). Üçüncü bölüm mekansal bilgi sistemlerine yönelik literatürden derlenen uygulama örnekleriyle devam etmektedir. Bu uygulamalar, tarihi kentsel çevrede üçüncü boyuta ait verilerin mekansal bilgi sistemlerinde belgelenmesi, tarihi kentsel çevrenin CAD tabanında yapısal modellemesi, görüntülendirilmesi ve son olarak da tarihi kentsel çevrenin üç boyutlu modelinin GIS tabanında sorgulanmasıdır. Bu uygulamalardan seçilen uygun yazılım sistemleri, uygulama çalışması olan dördüncü bölümde kullanılmaktadır.“Kentsel Koruma Uygulamasında Üçüncü Boyut Etkilerinin Değerlendirilmesi: Zeyrek Örneği”başlıklı dördüncü bölümde hazırlanan uygulama çalışmasındaki amaç, Zeyrek tarihi çevresinde, kentsel mekan özelliklerine ait görsel potansiyelin değerlendirilmesi ve özgün mimari ve kentsel yaşantının yeniden kazandırılması olacaktır. Bu kapsamda temel hedefler, yapısal eskimeye ve çürümeye karşı yaşanabilir bir kentsel çevrenin yaratılması, kentsel dokuda kültür varlıklarının korunması ve çevresiyle bütünleşik olarak görsel kalitesinin artırılması, kullanıcı ve işlevler ilişkileri dahilinde çevrenin kentsel yaşama kazandırılması, kentsel kimliğin ve yerel mimari karakterin korunması olarak ifade edilebilir. Uygulama bölümü Zeyrek tarihi çevresinde görsel belgeleme çalışması, mevcut kentsel görünümün üç boyutlu yapılandırılması, bu üç boyutlu kentsel model üzerinden analizlerin yapılması ve kentsel görünüm etkilerinin değerlendirilmesi aşamalarından oluşmaktadır ve koruma önerilerinin geliştirilmesiyle sonlanmaktadır. Değerlendirme ve önerilerin geliştirilmesi aşamalarında ikinci bölümde belirtilen kentsel görünüm parametreleri kullanılmaktadır. Sonuç bölümü olan son bölümde ise çalışmanın tümü değerlendirilmektedir. Tüm bu çalışma sonrasında elde edilen sonuçlar,. Bilgisayar kullanımının üç boyutlu anlatım ve sunum tekniklerinde zaman ve emekte kazanç sağlamasının yanı sıra daha etkin ve güvenilir kullanımlar sağlamaktadır.. Yapılan üç boyutlu analiz çalışmaları, alışılagelmiş iki boyutlu analizlerle kentsel dokunun beraber algılanmasını olanaklı hale getirmektedir. Ayrıca üç boyutlu analiz çalışmalarındaki anlatım tekniğinde daha fazla parametrenin belirtilmesi mümkün olmaktadır. xııSeçilen yöntem üzerine yapılan araştırmaların sonrasındaki uygulama çalışması, koruma potansiyelinin değerlendirilmesi anlamında büyük imkanlar sunmaktadır.. Alanda yapılan üç boyutlu kentsel model, kültür varlıklarını bütüncül olarak değerlendirmektedir. Bu model sayesinde kentsel doku bütününde görünüm bileşenlerine yönelik koruma uygulama kararlan geliştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
THREE-DIMENSIONAL EVALUATION IN URBAN CONSERVATION APPLICATIONS BY MEANS OF COMPUTER BASED SYSTEMS: ZEYREK CASE STUDY SUMMARY Through the urban conservation process, evaluation of townscape, which urban historic quarter had its own potential, has gained serious importance. In urban conservation studies, two-dimensional analysis and representation techniques have been generally used and such techniques can be insufficient to evaluate townscape. Using three-dimensional representation techniques gives possibilities for this evaluation. By means of these techniques on computer-based systems, conservation potential can be defined and related proposals can be offered. Study of“Three-Dimensional Evaluation In Urban Conservation Applications By Means Of Computer Based Systems: Zeyrek Case Study”, aims utilization of three- dimensional expression and representation techniques, improvement of reliable and alternative survey methods, evaluation of townscape in Zeyrek urban historic quarter by means of these techniques and methods based on computer technologies. Main chapters on this study are listed below: 1. Introduction 2. Evaluation of Three-Dimensional Effects in Urban Conservation Applications 3. Evaluation of Three-Dimensional Effects By Means of Spatial Information Systems in Urban Conservation Applications 4. Evaluation of Three-Dimensional Effects in Zeyrek Urban Conservation Case Study 5. Conclusion Methodology followed in the study is searching existing literature and designing the case study. Case study consists of main three steps that can be defined as three- dimensional modeling of urban historic quarter of Zeyrek, analysis of townscape on this model and improving proposals. Second chapter, named“Evaluation of Three-Dimensional Effects in Urban Conservation Applications”, utilizes the method of scanning literature and constitute main contexts in three-dimensional effects, application means of three-dimensional evaluation, determining main parameters in this evaluation. These parameters are xivstructural parameters, visual parameters, parameters related to accessibility and harmony with traditional architectural character. On third chapter, named“Evaluation of Three-Dimensional Effects By Means of Spatial Information Systems in Urban Conservation Applications”, firstly, Spatial Information Systems and software structures of these systems are defined. Spatial information systems can be classified at three groups. These systems are Land-Use Information Systems (LIS), Computer-Aided Design (CAD), and Geographic Information Systems (GIS). Third chapter continues with application cases that are scanned in literature. These applications are documentation of three-dimensional data in spatial information systems, modeling and visualization of urban historic quarters on CAD system and querying of three-dimensional urban model on GIS geo-database. Selected software among these applications has been used in fourth chapter as mentioned below. Fourth chapter, named“Evaluation of Three-Dimensional Effects in Zeyrek Urban Conservation Case Study”is prepared for application case study. Aim of the case study is evaluation of visual potential in Zeyrek and re-gaining authentic architectural and urban character. On this context, main objectives are, creating livable urban quarter facing deterioration, preserving cultural heritage and urban identity by increasing visual quality with surrounding and gaining urban life with local participants. Case study constitutes the main parts as, documentation of visual data, modeling of existing townscape, surveying on three-dimensional urban model and evaluation of townscape and finally improving proposals. On the evaluation and proposal steps, townscape parameters are used that are mentioned on second chapter. Conclusion chapter evaluate the whole study. At the end of the study, results are:. Using computer based systems shorten the time spent and make-work easy than before.. This study introduces that the computer system expresses flexibility and convenience in three-dimensional evaluation of urban conservation. Using this model can develop proposals for components of townscape related to urban pattern.. After that case study it is concluded that using computer based system three- dimensional model provide more efficient and reliable utilizations than two- dimensional methods. xv