Jeopolitik risk endeski ile insani gelişmişlik endeksi arasındaki ilişkinin Türkiye örneğinde incelenmesi
Causality relationship between geopolitical risk index and human development index: An analysis in the case of Turkey
- Tez No: 789799
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anadolu yardım adası, dünya tarihi incelendiğinde sadece güçlü devletlerin hakimiyet sağlayabildikleri, askeri siyasi ekonomik, doğal enerji kaynaklarına ve ticaret yollarına yakınlığı ve kültürel özellikleri ile ender rastlanan bir bölgedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye özelinde jeopolitik risk endeksi ile insani gelişme endeksi arasındaki nedensellik ilişkisini ortaya koymaktır. Ekonometrik analiz için; bağımsız değişken olarak, Dario Caldara ve Matte Iacovilello tarafından oluşturulan jeopolitik risk endeksi, bağımlı değişken olarak ise UNDP tarafından yayınlanan insani gelişme endeksi verileri Türkiye açısından 1990 ile 2019 yıllarına ait yıllık veriler kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Değişkenler üzerinde uygulanan Toda Yamamoto nedensellik testi sonucunda jeopolitik risk endeksi ile insani gelişme endeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the world history is examined, the Anatolian aid island is a rare region where only powerful states can dominate, military, political, economic, close to natural energy resources and trade routes, and cultural features. The aim of this study is to reveal the causality relationship between the geopolitical risk index and the human development index in Turkey. For econometric analysis; The analysis was carried out using the geopolitical risk index created by Dario Caldara and Matte Iacovilello as the independent variable, and the human development index data published by UNDP as the dependent variable, using annual data from 1990 to 2019 for Turkey. As a result of the Toda Yamamoto causality test applied on the variables, a statistically significant bidirectional causality relationship was determined between the geopolitical risk index and the human development index.