Jiroskopik eylemsizlik iticisi özellikli hareket fasilitörünün kol salınımı ve yürüme karakteristiklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of gyroscopic inertial thruster movement facilitator on arm swing and gait characteristics
- Tez No: 789806
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kol salınımı, yürüyüş parametrelerinin düzenlenmesi ve denge sağlanması açısından önemli bir role sahiptir. Bradikinezi mevcudiyetinde, üst ekstremiteler alt ekstremite hareketini sürdürmek için bir jeneratör görevi görürler. Jiroskopların çalışma prensipleri, kol salınımı için faydalı özellikler barındırmaktadırlar. Çalışmamızda, kol salınımı yeni bir jiroskop çeşidi ile fasilite edilmiştir. Çalışmamızın ana amacı, tez kapsamında geliştirilen jiroskopun kol salınımı ve yürüme parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza otuz sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Çalışma üç durumu kapsamaktadır. İlk olarak, jiroskop olmadan değerlendirme yapılmıştır. İkinci olarak, jiroskopun var olduğu fakat çalışmadığı durumda değerlendirmeler yapılmıştır. Son olarak, jiroskop çalışır vaziyette iken değerlendirmeler yapılmıştır. Jiroskopun kullanıldığı durumlarda, jiroskop elde tutulu vaziyette iken değerlendirmeler yapılmıştır. Jiroskopun kol salınımı üzerindeki etkisi Dartfish® tarafından değerlendirilmiştir. Yürüyüş analizi ise Zebris® FDM analiz sistemi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arm swing has a crucial role in gait. It is essential in terms of regulating gait parameters and balance during walking. In the case of bradykinesia, the arms act as a generator to maintain lower extremity movement while walking. The way gyroscopes work makes them useful in arm swings. In our study, the arm swing is facilitated by a new type of gyroscope. As a main purpose, a gyroscope was used to increase arm swing during pendulum exercise and walking. Thirty healthy volunteers were included in the study. The study covers three situations. First, the gyroscope is not installed; second, it is installed but does not work; and finally, it is installed and works. The effect of the gyroscope on the arm swing was evaluated by the Dartfish®, and the gait was evaluated with the Zebris® FDM analysis system.