Hemşirelerin düşmelerin önlenmesine yönelik tutumları: Bir ölçek geliştirme çalışması
Nurses attitudes towards falling prevention: A scale development study
  1. Tez No: 789810
  2. Yazar: ESRA ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırmanın amacı“Hemşirelerin Düşmelerin Önlenmesine Yönelik Tutumları Ölçeği”ni geliştirmek ve hemşirelerin düşmelerin önlenmesine yönelik tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metod: Araştırma 27/11/2020-28/02/2023 tarihleri arasında Tokat Devlet Hastanesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırmada, nitel ve nicel araştırma tasarımının birlikte kullanıldığı iç içe karma desenden yararlanıldı. Nitel araştırma tasarımının kullanıldığı birinci aşamada 24 hemşire ile fenomenolojik görüşmeler yapıldı. Hemşirelerle yapılan görüşmeler ve bu konudaki literatür taranarak ölçek madde havuzu oluşturuldu. Nicel araştırma tasarımının kullanıldığı ikinci aşamada ölçek geliştirme adımları doğrultusunda 630 hemşireye“Hemşirelerin Düşmelerin Önlenmesine Yönelik Tutumları Ölçeği Taslağı”nın geçerlik ve güvenirlik analizleri uygulandı. Nicel verilerin analizinde SPSS 28 ve IBM SPSS Amos 21.0 programlarından, nitel verilerin analizinde MAXQDA 22 programından yararlanıldı. Bulgular: Hemşirelerin Düşmelerin Önlenmesine Yönelik Tutumları Ölçeği'nin uzman görüşü sonrasında Kapsam Geçerlik İndeksi 0,94 olarak belirlendi. Hemşirelerin Düşmelerin Önlenmesine Yönelik Tutumları Ölçeği, doğrulayıcı faktör analizi sonrasında 19 madde ve 5 alt boyuttan (koruyucu önlemler, risk değerlendirme, olay bildirimi ve raporlama, düşmelerin önlenmesi ve bakımı planlama) oluşan son halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd: 2,360; GFI: 0,948; AGFI: 0,931; IFI:0,966; TLI:0,958; CFI: 0,965; RMSEA:0,046; SRMR:0,043 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this methodological and descriptive study was to develop a“Nurses' Attitudes Towards Prevention of Falls Scale”and to identify the factors that influence nurses' attitudes towards falls prevention. Materials ve Methods: The study was conducted between 27/11/2020 and 28/02/2023 at Tokat State Hospital and Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital. The study used a nested mixed design in which qualitative and quantitative research methods were used together. In the first phase, where a qualitative research design was used, phenomenological interviews were conducted with 24 nurses. A scale item pool was created by analysing the interviews with the nurses and the literature on the topic. In the second phase, using a quantitative research design, validity and reliability analyses of the Nurses' Attitudes Towards Prevention of Falls Scale Draft were applied to 630 nurses according to the scale development steps. The SPSS 28 and IBM SPSS Amos 21.0 programmes were used to analyse the quantitative data, and the MAXQDA 22 programme was used to analyse the qualitative data. Findings: Nurses' Attitudes Towards Prevention of Falls Scale Draft, according to the expert opinion, the content validity index of the draft scale was set at 0.94. After confirmatory factor analysis, the“Nurses' Attitudes Towards Prevention of Falls Scale”, comprised of 19 items and 5 sub-dimensions (protector precaution, risk assessment, incident reporting, falls prevention and care planning). In the confirmatory factor analysis, the following values were obtained for the goodness of fit of the scale: χ²/sd: 2.360; GFI: 0.948; AGFI: 0.931; IFI: 0.966; TLI: 0.958; CFI: 0.965; RMSEA: 0.046; SRMR: 0.043.