Okul müdürlerinin mesleki kimlik oluşum süreçlerinin incelenmesi
An examination of the professional identity formation processes of school principals
- Tez No: 789825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin mesleki kimlik oluşum süreçlerini incelemek ve mesleki kimliklerinin oluşmasında etkili olan etkenleri ortaya koymaktır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmada, bir araştırma aracı olarak, olgubilim deseniyle bütünleşecek şekilde kritik olaylar tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bulunan 23 resmi okulda görev yapan 23 okul müdürü oluşturmaktadır. Katılımcıların 8'i lise müdürü, 6'sı ortaokul müdürü, 6'sı ilkokul müdürü ve 3'ü anaokulu müdürü olarak görev yapmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış bir açık uçlu görüşme protokolü kullanılarak toplanmıştır. Görüşme verileri nitel bir analiz programı olan Taguette'ye yüklenmiştir. Görüşme dökümlerinin analiz edilmesinde içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada, okul yöneticilerinin mesleki kimlik oluşum süreçlerini birtakım kişisel, sosyal/bağlamsal ve mesleki etmenlerin şekillendirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Okul müdürlerinin karşılaştıkları kritik olaylar, onların mesleki kimliklerinin olumlu veya olumsuz yönde etkilenmesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the professional identity formation processes of school principals and to reveal the factors that are effective in the formation of their professional identities. The phenomenology design, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. Critical incident technique was used as a research tool in the research to integrate with the phenomenology design. The study group of the research consists of 23 school principals working in 23 official schools affiliated with the Provincial Directorate of National Education in the Birecik district of Şanlıurfa in the 2020-2021 academic year. Of the participants, 8 are high school principals, 6 are secondary school principals, 6 are primary school principals and 3 are kindergarten principals. The data of the study were collected using a semi-structured open-ended interview protocol developed by the researcher. The interview data were loaded into Taguette, a qualitative analysis program. Content analysis technique was used in the analysis of interview transcripts. In the study, it was concluded that a number of personal, social/contextual, and professional factors shaped the professional identity formation processes of school principals. Critical events faced by school principals have affected their professional identities positively or negatively.