Yarıasal halkaların n-değişmeli dönüşümleri üzerine
On n-commuting maps of semiprime rings
  1. Tez No: 789876
  2. Yazar: ESRA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılarak, öncesinde bu konuya ilişkin yapılmış kimi çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, tezi daha anlaşılabilir ve daha rahat okunabilir kılması için bazı temel tanım, teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Tezde kullanılan kavram ve önemli referans sonuçları da bu bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde İnceboz et al. tarafından 2014 yılında yayınlanan çalışma ele alınmıştır. Yarıasal halkalar üzerinde tanmlanan m-kuvvet-değişmeli toplamsal dönüşümlerin temel yapısı karakterize edilmiştir. Dördüncü bölümde Cheng-Kai Liu'nun 2020 yılındaki çalışması ele alınmıştır. Yarıasal halkalar üzerinde tanımlanan n-değişmeli toplamsal dönüşümlerin değişmeli oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the rst chapter, the subject of the thesis is introduced and short information about the works have been done so far related to this subject is given. In the second chapter, some basic denitions, theorems and properties which may help to make easier understanding and reading of this thesis are given. Furthermore, the frequently used notions and important results from the references take place in this chapter. In the third chapter, the work of •nceboz et al., 2014 is considered. The structure of additive m-power commuting maps de ned on semiprime rings is characterized. In the fourth chapter, the work of Liu,C.-K., 2020 is considered. It is shown that additive n-commuting maps dened on semiprime rings are commuting.