Metastatik renal hücreli karsinom nedeniyle ilk seri tirozin kinaz inhibitörü tedavisi alan hastaların prognoza etkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting progression-free survival of patients requesting first series tyrosin kinase i̇nhibitor for metastatic renal cell carcinoma
  1. Tez No: 789885
  2. Yazar: JAVID HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÖSTEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Renal hücreli kanser (RHK), genelde 6-8. dekadlarda daha sık görülmektedir ve metastatik hastalığın tedavisinde yeni tedavi seçenekleri ile birlikte genel sağkalım (GS) sürelerinde iyileşme sağlanmıştır. Çalışmamızda metastatik RHK tedavisinde birinci basamakta tirozin kinaz inhibitörü (TKİ) alan hastaların prognozuna etkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntemler: Marmara Üniversitesi Tıbbı Onkoloji bilim dalında 2000-2021 yılları arasında 18 yaş üzeri, metastatik RHK tanısı nedeniyle birinci basamak TKİ tedavisi almış olan hastalar retrospektif olarak, hasta dosyaları ve hastane otomasyon sisteminden taranmıştır. Sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi, karşılaştırmalar için logrank testi ve sağkalım ile ilişkili çoklufaktörlerin analizi için Cox-regresyon modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Renal cell cancer (RCC), usually It is seen more frequently in 6-8 th decades and with new treatment options in the treatment of metastatic disease, overall survival (OS) times have been improved. In our study, it was aimed to evaluate the factors affecting the prognosis of metastatic RCC patients who received tyrosine kinase inhibitor (TKI) in the first-line setting. Methods: Patients over 18 years of age, who were diagnosed with metastatic RCC and received primary TKI therapy between 2000-2021 in Marmara University Medical Oncology Department, were retrospectively scanned from patient files and hospital automation system. Kaplan-meier method was used for survival analysis, logrank test for comparisons and Cox-regression model was used for analysis of survival related multifactors.