Flört şiddetine maruz bırakılan üniversite öğrencisi kadınlarda travma sonrası stres belirtileri ve travma sonrası büyüme
Post-traumatic stress symptoms and post-traumatic growth in university student women exposed to dating violence
- Tez No: 789889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, flört şiddetine maruz bırakılan üniversite öğrencisi kadınların travma sonrasını stres belirtileri ve travma sonrası büyüme durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 18-30 yaş aralığında ve üniversite öğrencisi olan, hiç evlenmemiş ve daha önce flört ilişkisi\ilişkileri olan 317 kadın oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Şiddete Maruz Kalma Bilgi Formu, Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği, Olayların Etkisi Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu ve Travma Sonrası Büyüme Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların %48.3'ünün flört şiddetine maruz bırakıldığı görülmüştür. Flört şiddetine maruz bırakılan bu katılımcıların %10.5'i sadece fiziksel şiddete, %23'ü sadece cinsel şiddete, %15.8'i sadece psikolojik şiddete, %1.3'ü sadece ekonomik şiddete ve %49.3'ü birden fazla flört şiddeti türüne maruz bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between post-traumatic stress symptoms and post-traumatic growth status of university student women who were exposed to dating violence. The sample of the study consisted of 317 women between the ages of 18-30, university students, never married and had a dating relationship/relationship before. Personal Information Form, Exposure to Violence Information Form, Romantic Relationship Evaluation Scale, Impact of Events Revised Form and Post Traumatic Growth Scale were used to collect data. It was observed that 48.3% of the participants were exposed to dating violence. Of these participants who were exposed to dating violence, 10.5% were exposed to only physical violence, 23% to only sexual violence, 15.8% to only psychological violence, 1.3% to only economic violence and 49.3% to more than one type of dating violence.