Comprasion of various mechanical analysis methods and vibration-based damage analysis of CFRP composites
Farklı mekanik analiz yöntemlerinin karşılaştırılması ve CFRP kompozitlerin titreşim tabanlı hasar analizi
  1. Tez No: 789903
  2. Yazar: ÇAĞATAY AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY TAMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kompozit malzemeler geleneksel malzemelere göre daha hafifken daha yüksek mukavemet dayanımları sağlayabildiği için endüstrinin birçok farklı alanında kullanılmaktadır. Temelde en az iki farklı malzemenin bir araya gelmesiyle oluşurlar ve bu sebeple heterojen yapıdadırlar. Kompozit malzemelerin belirli servis koşullarında çalışıp çalışamayacağını belirlemek için mekanik özelliklerini iyi hesaplanabilmesi ve bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple literatürde birbirinden farklı kabullere sahip, farklı temellere oturmuş analitik ve nümerik yaklaşımlar sunulmuştur. Aynı şekilde mikro boyuttan makro boyuta geçiş yapabilmek yani laminatın mekanik özelliklerinin hesaplayabilmek için Klasik Laminasyon Teorisi ortaya konulmuştur. Kompozit malzemelerin mekanik dayanımının düşüşü iki şekilde olmaktadır, bunlar üretim sorunlarından kaynaklanabilir veya ekstrem yüklemeler sonucunda ortaya çıkabilir. Kompozit malzemelerin hasarları değişik şekillerde olabilir. Genelde birbirini takip eden hasarlar şeklinde oluşurlar ve yapıda bozulmaya yol açarlar. Bu malzemenin mekanik özelliklerinin azalmasına ve doğal frekanslarının değişmesine yol açar. Bu çalışmada kompozit malzemelerin hesap yöntemleri karşılaştırılacaktır ve numuneler karakterize edilecektir. Sonrasında üç nokta eğme testinde bu numuneler hasarlandırılıp doğal frekansları hasarlı ve hasarsız duruma göre karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are used in many different areas of industry because they can provide higher specific strength while being lighter than traditional materials. They are basically formed by the combination of at least two different materials and are therefore heterogeneous. In order to determine whether composite materials can work under certain service conditions, their mechanical properties must be well calculated and known. For this reason, analytical and numerical approaches with different assumptions and based on different foundations have been presented in scientific records. Similarly, Classical Lamination Theory has been introduced in order to be able to make the transition from micro to macro dimension, that is, to calculate mechanical features of laminate. The decrease in mechanical strength of composites can occur in two ways, either due to manufacturing problems or as a result of extreme loading. Damage to composite materials can take different forms. Generally, they occur in the form of consecutive damages and cause deterioration in the structure. This induces a decreasing in the mechanical features of the material and a change in its natural frequencies. In this study, the calculation methods of composite materials will be compared and the specimens will be characterised. Then, these specimens will be damaged in three-point bending test and their natural frequencies will be compared according to the damaged and undamaged conditions.