Amatör sporcular ile spor yapmayan erkek bireylerin liderlik ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi (Ordu il örneği )
Examining the leadership and aggression levels of amateur athletes and male individuals who do not do sports (Ordu provincial example)
- Tez No: 789916
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YURDADÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı Ordu Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nde kayıtlı amatör sporcular ile Ordu ilinde yaşayan spor yapmayan erkek kişilerin liderlik ve saldırganlık düzeylerini incelemektir. Araştırmanın evreni Ordu ilinde Ordu İl Gençlik Spor Müdürlüğü'nde kayıtlı amatör erkek sporcular ve spor yapmayan erkek bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne kayıtlı amatör sporcular (218), Ordu ilinde yaşayan spor yapmayan erkek bireyler (160) ile Erkek Milli sporcular (30) toplam 408 birey oluşturmuştur. Veri toplamanın birinci bölümünde demografik değişkenlerin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci bölümde Bolman ve Terrence (1991) tarafından geliştirilen ve Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Dereli (2003) tarafından yürütülen Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Üçüncü bölümde ise Perry ve Buss (1992) tarafından geliştirilen ve Demirtaş (2012) tarafından uyarlanan saldırganlık ölçeği (PBSÖ) kullanılmıştır. Bu veriler SPSS (25) istatistik paket programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) Tukey testi ve frekans analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the leadership and research levels of amateur athletes and men who do not do sports, who are registered to the Provincial Directorate of Youth and Sports in Ordu. The population of the research consists of amateur male athletes registered with Ordu Provincial Directorate of Youth and Sports and male individuals who do not do sports. A total of 408 people, including amateur athletes (218) registered to Ordu Provincial Directorate of Youth and Sports, and male 160 living in Ordu who do not do sports, male national athlete (30) are the sample provinces. In the first stage of data collection, a personal information form was used to determine the part variables. In the second part, the Leadership Scale, which was developed by Bolman and Terrence (1991) and whose validity and reliability studies were conducted in Turkey by Dereli (2003), was used. In the third part, the aggression scale (PBSS) developed by Perry and Buss (1992) and adapted by Demirtaş (2012) was used. These data were analyzed with the SPSS (25) statistical package program. It was determined that the data were normally distributed. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey test and frequency analysis were used in the analysis of the data.