Proksimal interfalangeal eklem kırıklı çıkığının hemi-hamate osteokondral otogrefti ile rekonstrüksiyonu sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of outcomes of reconstructing proximal interphalangeal joint fracture - dislocation using hemi-hamate osteochondral autograft
- Tez No: 789918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ EREN CANSÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Genel bilgiler: El parmak travmalarında PİP yaralanması sıklıkla atlanabilen ve özellikle instabil parçalı kırıklı çıkık olması halinde tedavisi zor olan vakalardandır. İyi sonuçları elde etmek için erken tanı ve uygun tedavi yapılması önem arz etmektedir. Primer fikssiyon yapılamadığı durumlarda eklem stabilitesi ve fonksiyonunu restore etmek zordur. Retrospektif olan bu çalışmamızda HHO ile rekonstrüksiyon yapılan vakalarda klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 2013-2021 yılları arasında PİP eklem kırıklı çıkığı nedeniyle tek hekim (EC) tarafından HHO ile rekonstrüksiyon uygulanan hastalar dahil edildi. Hastalara ait yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, dominant taraf olup olmadığı, yaralanma ile müdahale arasında geçen süre, yapılan diğer tedaviler, ağrı ve fonksiyon skorlamaları, komplikasyonlar, ROM, VAS, MAYO el ve el bilek skoru ve DASH skoru, kavrama kuvveti ve memnuniyet durumu değerlendirilmesi yapıldı Bulgular: Yaş ortalaması 35.8 olan kriterlere uyan 11 hasta değerlendirildi. Eklem tutulumu miktarı ortalama %64.62 (50.3-72.5)olup, ortalama 62.5 (1.5-11.4) aylık takip sonrası PİP hareket ortalama 77.5° (20-105), fleksiyon 96° (65-105) ve ekstansiyon lag 25° (5-50) olarak tespit edildi. Ortalama DASH skoru 12.6(1.7-31.7), MAYO el ve el bilek skoru 77(50-95), ve kavrama kuvveti sağlam tarafın %90 (74-100) olarak bulundu. VAS ile değerlendirilen ağrı istirahat ve aktivite sırayla ortalama 0.6 (0-2) ve 2(0-5) olarak tespit edildi. Ağrı hafif olarak değerlendirilmiş olup günlük aktivitelere engel oluşturmadığı gözlendi. Hastaların hepsi cerrahiden memnun kaldıklarını raporladı. Tüm hastalarda radyolojik olarak tam kaynama görüldü. Sadece 1 hastada erken evre artroz bulguları tespit edildi. Hiçbir hastada yara yeri enfeksiyonu, subluksasyon, instabilite, greft kaynamama veya lizis görülmedi. Ayrıca hiçbir hasta için ek cerrahi müdahaleye gerek duyulmadı. Sonuç: Instabil PİP kırıklı çıkığı vakaları özellikle eklemin yarasından fazla etkilenmiş olan durumlarda HHO ile rekonstrüksiyon ile iyi radyolojik ve klinik sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: injury of the finger is one of the cases that is frequently missed and difficult to treat, especially in case of unstable comminuted fracture-dislocation. To obtain good results, early diagnosis and appropriate treatment are of great importance. In cases where primary fracture fixation is impossible to be achieved it is difficult to restore joint stability and function. In this retrospective study, we aimed to evaluate the clinical, radiological and functional results of patients who underwent reconstruction with HHO. Materials and Methods: Patients who underwent HHO reconstruction due to joint fracture dislocation by a single surgeon (EC) between 2013 and 2020 were included in our study. Patients' age, gender, smoking habits, presence of dominant side, time between injury and intervention, previously received treatments, pain and function scores before surgery, complications experienced during and after treatment, pain and joint ROM, grip strength and functional and satisfaction assessment were made using VAS, MAYO hand and wrist score, and DASH score. Results: Eleven patients with a mean age of 35.8 were included in the study. The mean amount of joint involvement was 64.6 % (50.3-72.5), and after an average of 62.5 (7.2-11.4) months of follow-up, movement average was 77.5° (20-105)° and extension lag was 25°(5- 50). The mean DASH score was 12.6(1.7-31.7), the MAYO hand and wrist score was 77(50- 95), and the grip strength was 90%(74-100) of uninjured side. Pain at rest and activity assessed by VAS were found to be 0.6(0-2) and 2(0-5) on average, respectively. The pain was evaluated as mild and it was observed that it did not interfere with daily activities. All of the patients reported that they were satisfied with the surgery. Complete union was observed radiologically in all patients. Early stage arthrosis findings were detected in only 1 patient. No wound infection, subluxation, instability, graft nonunion or lysis were observed in any of the patients. In addition, no additional surgical intervention was required for any of the patients. Conclusion: Good radiological and clinical results can be obtained with HHO reconstruction in cases of unstable fracture-dislocations, especially in cases where the joint injury is severely affected.