Regorafenib ile tedavi edilen metastatik kolorektal kanserde prognozu etkileyen faktörler
Factors affecting prognosis in metastatic colorectal cancer treated with regorafenib
- Tez No: 789919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM VEDAT BAYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Kolorektal kanser en sık tanı alan kanserler arasında dünya genelinde üçüncü sırada yer alırken ölüme sebebiyet veren kanserler arasında ikinci sıradadır. Kolorektal kanser tanılı hastaların yaklaşık %50'sinde tanı anında ya da takipte metastatik hastalık vardır. Metastatik kolorektal kanserli hastaların çoğu küratif olarak tedavi edilemez, tedavi palyatif olup genelde sistemik kemoterapiden oluşmaktadır. Halihazırda mevcut olan tüm standart tedavilere rağmen hastalığı progresyon gösteren hastalar için geliştirilmiş tedavi seçenekleri mevcuttur. Regorafenib; anjiyogenik, onkojenik ve stromal reseptör tirozin kinazlarının aktivitesini inhibe eden oral olarak kullanılan bir multikinaz inhibitörüdür. Çalışmamızda metastatik kolorektal kanser tanısıyla takip edilen ve standart sistemik tedavilerden sonra progresyon nedeniyle regorafenib kullanan hastalarda; tedaviye yanıtı, toleransı, ilaç yan etkilerini, progresyonsuz sağ kalım ve genel sağ kalımı değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız retrospektif olup, çalışmaya 2012-2021 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Polikliniğinde takip edilen, 18 yaşından büyük, tanı anında veya takipte Evre IV kolorektal kanserli olup, en az bir kür regorafenib tedavisi alan 110 hasta dahil edildi. Bu hastaların klinikopatolojik özellikleri, aldıkları tedaviler, regorafenib tedavisine yanıtları, yan etki profilleri değerlendirildi. Bulgular: Üçüncü basamakta regorafenib alan hastalarda progresyonsuz sağkalım süresi medyan 3.417 ( GA %95 3.241- 3.592), dördüncü basamakta regorafenib alan hastalarda 7.228 (GA %95 5.509-8.947), beşinci basamakta regorafenib alan hastalarda 12.419 ( GA %95 9.054-15.784) aydı.
Özet (Çeviri)
ntroduction: Colorectal cancer is the third most frequently diagnosed cancer worldwide and the second leading cause of death. Approximately 50% of patients with colorectal cancer have metastatic disease at the time of diagnosis or at follow-up. Most patients with metastatic colorectal cancer cannot be treated curatively, treatment is palliative and usually consists of systemic chemotherapy. Regorafenib, developed for patients whose disease has progressed despite all currently available standard treatments; It is an orally used multikinase inhibitor that inhibits the activity of angiogenic, oncogenic and stromal receptor tyrosine kinases. In our study, in patients followed up with the diagnosis of metastatic colorectal cancer and using Regorafenib for progression after standard systemic treatments; we aimed to evaluate treatment response, tolerance, drug side effects, progression-free survival and overall survival. Method: Our study is retrospective and 110 patients who were followed up in Marmara University Faculty of Medicine Pendik Training and Research Hospital Medical Oncology Outpatient Clinic between 2012-2021, were older than 18 years, had stage 4 colorectal cancer at the time of diagnosis or during follow-up, and received at least 1 course of regorafenib treatment were included in the study. The clinicopathological features of these patients, the treatments they received, their response to regorafenib treatment, and their side-effect profiles were evaluated. Results: Median progression-free survival time in patients receiving regorafenib in tertiary line was 3,417 (95% CI 3,241- 3,592), median PFS was 7,228 (95% CI 5,509-8.947) in patients receiving regorafenib in fourth line, median PFS was 12,419 (95% CI 9.054-15.784) months in patients receiving regorafenib at the fifth line.