Ağrılı diyabetik nöropatide melatonin uygulaması üzerine bir araştırma: Katyon kanallarının katkısı ve adrenerjik ilişkili etkiler
An investigation on melatonin administration in painful diabetic neuropathy: Contribution of cation channels and adrenergic related effects
- Tez No: 789922
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Diyabetik nöropatik ağrı, henüz radikal tedavisi bulunamamış oldukça karmaşık bir sendromdur ve hastanın yaşam kalitesini belirgin şekilde etkiler. Melatonin, geniş bir etki yelpazesi ile bu alanda gelecek vaat eden bir ilaçtır. Bu çalışmada, melatoninin diyabetik nöropatik ağrı üzerindeki etkileri ve etki mekanizması in vivo davranışsal ve in vitro elektrofizyolojik deneylerle incelenmiştir. STZ kaynaklı diyabetik modelde, 14 gün boyunca 50 mg/kg melatonin subakut uygulaması, lokomotor aktiviteyi bozmaksızın sırasıyla Hargreave ve e-Von Frey testlerinde diyabet kaynaklı hiperaljezi ve allodini tepkilerini referans ilaç gabapentin ile karşılaştırılabilir düzeyde azaltmıştır. Melatoninin antihiperaljezik ve antiallodinik etkilerinin α1, α2 ve β-adrenoseptör antagonist uygulamaları ile tersine çevrildiği bulguları, bu etkilerin noradrenerjik sistemin katılımıyla gerçekleştiğine işaret etmiştir. Ayrıca, melatoninin K+ akımları ve aksiyon potansiyeli ile ilgili parametreler üzerindeki etkilerinin in vitro olarak patch clamp deneyleri ile analiz edilmesiyle, melatoninin K+ kanallarını açmakla birlikte IA akımını arttırdığı ve böylelikle nöronal aktivite ve uyarılabilirliğini azalttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak melatonin, antihiperaljezik ve antiallodinik etkilerini nöropatik ağrının giderilmesinde temel bir yolak olan K+ kanal ve noradrenerjik sistem eksenini kullanarak göstermiştir. Dolayısıyla, melatoninin diyabetik nöropatik ağrı tedavisinde güvenli ve etkin bir şekilde kullanılabileceği ve klinikte umut verici bir yaklaşım sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathic pain is a highly complex syndrome whose radical treatment has not been discovered yet and it affects quality of life of the patient evidently. Melatonin is a promising drug in scope of this area with a wide spectrum of effects. In this study, the effects and mechanism of action of melatonin on diabetic neuropathic pain have been investigated through in vivo behavioral and in vitro electrophysiological experiments. In the STZ-induced diabetic model, subacute administration of 50 mg/kg, melatonin for 14 days reduced diabetes-induced hyperalgesia and allodynia responses comparable to the reference drug gabapentin by regulating locomotor activity using the Hargreave's and e-Von Frey tests, respectively. The antihyperalgesic and antiallodynic effects of melatonin were reversed with α1, α2 and β-adrenoceptor antagonist administrations findings pointed out that these effects were mediated by the participation of noradrenergic system. On the other hand, through in vitro analyzing effects of melatonin on parameters related to action potential, together with its effects on K+ currents, performed via patch clamp experiments, that exerts a reducing effect on neuronal activity and excitability via opening of K+ channels by increasing the amplitude of IA current, which is one of the systems that play a primary role in pain relief. In conclusion, melatonin shows its antihyperalgesic and antiallodynic effects by using the K+ channel and the noradrenergic system axis. Thus, melatonin provides a promising clinical approach of diabetic neuropathic pain with safety and efficiently.