Acil servise supraventriküler taşikardi ile başvuran hastalarda medikal kardiyoversiyon sonrası EKG analizleri
ECG analysis after medical cardioversion in patients applicable to the emergency department with supraventricular tachicardia
  1. Tez No: 789924
  2. Yazar: AHMET TAHA ÖZATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Supraventriküler taşikardi (SVT) her yıl dünya genelinde 100.000 kişiden 35'inde görülen bir ritim bozukluğudur. SVT'yi ortaya çıkaran mekanizmalar çok faktörlüdür. Atrioventriküler Nodal Reentran Taşikardi (AVNRT) en sık görülen SVT çeşididir. SVT 160 atım/dk veya daha fazla ventriküler hız ve düzenli dar kompleks ritim ile karakterizedir SVT'yi sonlandırmak için karotis sinüs masajı ve vagatonik manevralar ilk tercih tedavi yöntemleridir. Bu yöntemlere cevap vermeyen hastalarda medikal kardiyoversiyon seçeneğine ihtiyaç duyulmaktadır. Hemodinamisi unstabil olanlarda ise ilk tercih tedavi yöntemi elektriksel kardiyoversiyondur. Bu çalışmada amacımız SVT hastalarında medikal kardiyoversiyon sonrası EKG'leri değerlendirmek ve sinüs pause süresine etki eden faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servis Anabilim Dalı 31/03/2021-31/03/2022 tarihleri arasında retrospektif olarak yapıldı. SVT ile acil servise gelen 89 hastanın verileri incelendi. Başvuru sonrası EKG'sinde SVT saptanan, hemodinamik olarak stabil, vagal manevralara yanıtı olmayan, Glaskow Koma Skalası (GKS)=15, 18 yaş üstü, gebe olmayan, adenozin, diltizem veya beta bloker'e alerjisi olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma süresince SVT saptanan hastalara adenozin, kalsiyum kanal blokerleri ve beta bloker medikal tedavi seçenekleri uygulandı. Çalışma için hastaların demografik bilgilerini, şikayetlerini ve şikayet sürelerini, özgeçmişlerini, kullandığı ilaçları, tedavi öncesi ve sonrası tansiyon ölçümlerini, tedavi uygulama sırasındaki semptomları, kardiyoversiyon sonrası ritmin defibrilatörden alınan çıktısındaki küçük kare sayısı, nüks olup olmadığını kayıt altına alan bir form oluşturuldu. Bu hastaların tedavisinde, adenozin hızlı puşe devamında 10 cc salinle yıkama, diğer ilaçlar 2-5 dakika aralığında yavaş puşe şeklinde kılavuza uygun olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Supraventricular tachycardia (SVT) is a rhythm disorder that occurs in 35 of 100,000 people worldwide each year. The mechanisms leading to SVT are multifactorial. Atrioventricular Nodal Reentrant Tachycardia (AVNRT) is the most common type of SVT. SVT is characterized by a ventricular rate of 160 bpm or more and a regular narrow complex rhythm. Carotid sinus massage and vagatonic maneuvers are the first-line treatment modalities to terminate SVT. Patients who do not respond to these methods require a medical cardioversion option. In patients with unstable hemodynamics, the first choice of treatment is electrical cardioversion. In this study, our aim is to evaluate the ECGs after medical cardioversion in SVT patients and to examine the factors affecting the sinus pause time. Methods: Our research was carried out retrospectively between 31/03/2021- 31/03/2022, Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Hospital Emergency Department. The data of 89 patients who came to the emergency department with SVT were analyzed. Patients with SVT detected on post-admission ECG, hemodynamically stable, unresponsive to vagal maneuvers, Glasgow Coma Scale (GCS)=15, over 18 years of age, non-pregnant, and not allergic to adenosine, diltizem or beta-blockers were included in the study. During the study, adenosine, calcium channel blockers and beta-blocker medical treatment options were applied to patients with SVT. For the study, a form was created that records the demographic information of the patients, their complaints and duration of complaints, their history, the drugs they use, their blood pressure measurements before and after the treatment, the symptoms during the treatment, the number of small squares in the defibrillator's output of the rhythm after cardioversion, and whether there is a recurrence. In the treatment of these patients, washing with 10 cc saline followed by a rapid push of adenosine, and other drugs in the form of slow push in the interval of 2-5 minutes, was applied in accordance with the guideline.