OKB tanısı almış bireylerde temel inançlar, bilişsel çarpıtmalar ve denetim odağı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between core beliefs, cognitive distortions and locus of control in individuals diagnosed with OCD
  1. Tez No: 789925
  2. Yazar: DUYGU YAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZEL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı OKB tanısı almış bireylerde temel inançlar, bilişsel çarpıtmalar ve denetim odağı ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniği ve OKB destek gruplarından, 18-65 yaş arası ve çalışmaya katılım şartlarını karşılayan OKB tanısı almış klinik katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın hastaneden veri toplama kısmı yüz yüze şekilde gerçekleşmiştir. Çalışmada demografik veri formu, Rotter Denetim Odağı Ölçeği, Düşünce Özellikleri Ölçeği, Temel İnançlar Ölçeği ve Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya 49 kadın ve 30 erkek olmak üzere toplam 79 kişi katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre; OKB şiddeti ile temel inançlar arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. OKB şiddeti ile bilişsel çarpıtma türleri arasında pozitif anlamlı ilişki görülmüştür. OKB şiddeti ile denetim odağı arasında anlamlı bir ilişki görülememiştir. Bilişsel çarpıtma türleri ile denetim odağı ilişkisinde zihin okuma, etiketleme, aşırı genelleme, -meli –malı ifadeleri ve olumluyu küçülme veya yok sayma bilişsel çarpıtmaları ile dış denetim odağı arasında pozitif anlamlı ilişki görülmüştür. Temel inançlar ile dış denetim odağı arasında pozitif anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler literatür ve araştırmalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between basic beliefs, cognitive distortions and locus of control in individuals diagnosed with OCD. The study was carried out with participants diagnosed with OCD from the psychiatry out patient clinic of Izmir Bozyaka Training and Research Hospital and OCD support groups, between the ages of 18-65 and meeting the conditions of participation in the study. The data collection part of the study from the hospital was done face to face. Demographic data form, Rotter locus of control scale, thought traits scale, core beliefs scale, and yalebrown obsession-compulsion scale were used in the study. A total of 79 people, 49 women and 30 men, participated in the study. The obtained data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. According to the results of the correlation analysis; A positive significant correlation was found between the severity of OCD and the core belief scale score. There was a positive significant relationship between OCD severity and cognitive distortion types. There was no significant relationship between OCD severity and locus of control. In the relationship between cognitive distortion types and locus of control, a positive significant relationship was found between cognitive distortions of mind reading, labeling, overgeneralization, should-have statements, shrinking or ignoring the positive, and external locus of control. It was observed that there was a positive significant relationship between the core belief scale score and the external locus of control. The data obtained were discussed within the framework of literature and research.