Özofageal varis kanama prediktörleri ve varis kanamalı olguların klinikopatolojik özelliklerinin kanama süreci ile olan ilişkisi
Prediction of variceal hemorrhage and the relationship of clinicopathological features of esophageal variceal bleeding cases and the bleeding process
- Tez No: 789927
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Özofagus varislerini kanamadan önce değerlendirmek için dünyada en sık kullanılan yöntem özofagogastroduodenoskopidir. Ancak bu pahalı, ulaşımı zor ve hastaları rahatsız edici bir işlemdir. Kanama riskinin tahmin edilmesinde maliyeti azaltmak için klinik ve laboratuvar parametrelerine dayalı noninvaziv belirteçler kullanılabilir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya siroz tanısı almış, özofageal varisi olan 200 hasta dahil edildi. Varis kanamasına ve propranolol kullanımına göre gruplar oluşturuldu. Hastaların endoskopilerinin yapıldığı tarihlerdeki laboratuvar değerleri not edildi. Varis kanamasına etki edebilecek skorlamaları bulmak amacıyla tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Tek değişkenli lojistik modelde Fib-4 ve APRI skorlarının varis kanaması olan ile olmayan gruplar arasında anlamlı farklılıkları yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Esophagogastroduodenoscopy is the most commonly used method in the world to evaluate esophageal varices before bleeding. However, this is an expensive, difficult-to-access and inconvenient procedure for patients. Noninvasive markers based on clinical and laboratory parameters can be used to reduce cost in estimating bleeding risk. Patients and Methods: 200 patients diagnosed with cirrhosis and esophageal varices were included in the study. Groups were formed according to varicose bleeding and propranolol use. Laboratory values of the patients on the dates of endoscopies were noted. Univariate and multivariate logistic regression analyzes were used to find scores that could affect variceal bleeding. Results: Fib-4 and APRI scores in the univariate logistic model did not differ significantly between the groups with and without variceal bleeding (p>0.05).