Karaciğer sirozu tanılı hastalarda non invaziv methodların özofagus varis kanama riskini belirlemedeki rolü
The role of non invasive methods in determining the risk of esophagus bleeding in patients with liver cirrhosis
  1. Tez No: 801322
  2. Yazar: DOĞAN CAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE USTA ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Günümüzde endoskopi, özofagus varislerinin (ÖV) taranması ve teşhisinde altın standart yöntemdir. Ancak endoskopi invaziv bir yöntemdir. ÖV'nin non-invaziv değerlendirmesi, sirozlu hastaların yönetimini iyileştirebilir ve taramayla ilgili hem tıbbi hem de finansal yükü azaltabilir. Bu çalışmanın amacı, karaciğer sirozlu hastalarda ÖV varlığını öngörmede non-invaziv skorların rolünü değerlendirmektir. GEREÇ-YÖNTEM: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında İç Hastalıkları servisinde 35-75 yaş aralığında olan ve Child-Pugh sınıf B ve C karaciğer sirozu tanısıyla yatarak takip edilmiş hastalar retrospektif olarak incelendi. Bu hastalar içerisinde özofagus varis kanaması(ÖVK) olanlardan 50 hasta, olmayanlardan 50 hasta rastgele seçilerek toplam 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların demografik verileri, siroz etyolojisi, serum alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), uluslararası normalleştirilmiş oran (INR), total bilirubin, trombosit (PLT), hematokrit, lökosit, albumin, dalak boyutu ve özofagus varisleri olan grupta özofagus varis evreleri hesaplanarak kayıt altına alındı. Hastaların platelet sayısı / dalak boyutu oranı (PC/SD), AST-trombosit oranı (APRI) indeksi, LOK indeksi, FIB-4 skoru, GUCİ skorlamaları ÖVK olan ve olmayan gruplar arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: ÖVK olan hastaların trombosit ortalaması 116714.29±79955.19, ÖVK olmayan hastaların trombosit sayısı ortalaması 148314.81±70923.24'dür (p=0.003).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Today, endoscopy is the gold standard method for screening and diagnosis of esophageal varices (OV). However, endoscopy is an invasive method. Non-invasive evaluation of the OV can improve the management of patients with cirrhosis and reduce both the medical and financial burden associated with screening. The aim of this study is to evaluate the role of non-invasive scores in predicting the presence of EV in patients with liver cirrhosis. MATERIALS-METHODS: Patients aged 35-75 years who were hospitalized in the Internal Medicine service of Istanbul Training and Research Hospital between January 1, 2018 and December 31, 2022, with the diagnosis of Child-Pugh class B and C liver cirrhosis, were retrospectively analyzed. Among these patients, 50 patients with esophageal varices bleeding (OVC) and 50 patients without esophageal varices were randomly selected and a total of 100 patients were included in the study. Demographic data of these patients, cirrhosis etiology, serum alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), international normalized ratio (INR), total bilirubin, platelet (PLT), hematocrit, leukocytes, albumin, spleen size, and esophageal varices in the group with esophageal varices Varicose veins stages were calculated and recorded. Platelet count / spleen size ratio (PC/SD), AST-to-platelet ratio (APRI) index, LOC index, FIB-4 score, and GUCI scores of the patients were compared between groups with and without CVC. RESULTS: The mean platelet count of patients with AVC was 116714.29±79955.19, and the mean platelet count of patients without SVC was 148314.81±70923.24 (p=0.003).