Kalp krizi (miyokard infarktüsü) geçiren bireylerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve depresyon belirti şiddeti ile algılanan sosyal destek ve problem ile baş etme stilleri arasındaki ilişkinin incelemesi
Investigation of the relationship between Post-Traumatic Stress Disorder and depression symptom severity and perceived social support and problem coping styles in individuals with a myocardial infarction
  1. Tez No: 789928
  2. Yazar: CANAN ÇAKABAY BARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı kalp krizi geçiren hastalarda travma sonrası stress bozukluğu, depresyon belirti şiddeti, algılanan sosyal destek ve baş etme sitilleri üzerindeki etkinin ortaya konmasıdır. Araştırma İstanbul ilinde bulunan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Kardiyoloji Enstitü'sünde kalp krizi geçirmiş ve ayakta tedavi gören 18 yaş üstü 48'i kadın 52'si erkek olmak üzere toplam 100 takipli hastaya ölçek uygulanarak yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak için katılımcılara bilgilendirilmiş onam formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Beck Depresyon Testi, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek ve Problemle Baş Etme Sitilleri ile ilgili ölçekler uygulanmıştır. Pearson korelasyon analizini uygulayarak değişkenler arasındaki ilişki, demografik değişkenlere göre ölçek puanlarını kıyaslamak için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Çoklu Doğrusal Regresyon ile yordayıcılık test edilmiştir. Veri analizi için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Analizin ilk varsayımı olarak kabul edilen normal dağılım varsayımı kontrol edilmiştir. Algılanan sosyal destek ve stresle başa çıkma tarzlarının depresyonu yordaması amacıyla regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, kalp krizi geçiren hastalarda (MI) aileden alınan destek ve davranışsal olarak ilgiyi kesmenin depresyonu yordadığı görülmüş bireylerin aileden aldığı sosyal destek arttıkça depresyon düzeyi azaltmakta iken davranışsal olarak ilgiyi kesmek depresyon düzeyini arttırdığı belirlenmiştir. Hem psikoterapi hem de farmakolojik destek alan MI hastalarında yüksek düzeyde depresyon ve TSSB olduğu saptanmıştır. Bu hastaların duygulara odaklanma ve ortaya koyma, madde kullanımı ve diğer etkinlikleri bırakma gibi işlevsiz baş etme sitillerini daha yaygın kullandıkları sonucuna varılmıştır. Çalışma sonucunda algılanan sosyal destek, aile desteği ve arkadaş desteği yeterli düzeyde karşılanan kalp hastalarının daha az psikolojik ve farmakolojik desteğe ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Boşanmış olmak ile tssb, depresyon, sosyal destek ve başetme sitilleri arasında negatif bir korelasyon olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect on post-traumatic stress disorder, depression symptom severity, perceived social support and coping styles in patients with a history of heart attack. The research was carried out by applying a scale to a total of 100 followed-up patients, 48 women and 52 men, over the age of 18, who had a heart attack and were receiving outpatient treatment at Istanbul University-Cerrahpasa, Institute of Cardiology in Istanbul. Informed consent form, Sociodemographic Information Form, Post Traumatic Stress Disorder, Beck Depression Test, Multidimensional Perceived Social Support and Problem Coping Styles scales were applied to the participants to collect data in the study. Independent Groups t-test and ANOVA were used to compare the relationship between variables and scale scores according to demographic variables by applying Pearson correlation analysis. Predictiveness was tested with Multiple Linear Regression. SPSS 25 program was used for data analysis. The normal distribution assumption, which was accepted as the first assumption of the analysis, was checked. In order to predict the Depression of Perceived Social Support and Coping Styles, Regression Analysis method was used to examine the predictor between the variables, and in this direction, multiple linear regression analysis was performed. The findings show that family support and behavioral disengagement predict depression in patients who have had a heart attack. It has been determined that as the social support individuals receive from the family increases, the level of depression decreases, while the behavioral interruption increases the level of depression. MI patients who received both psychotherapy and pharmacological support were found to have high levels of depression and PTSD. It was concluded that these patients more commonly used dysfunctional coping styles such as focusing and expressing emotions, quitting substance use and other activities. As a result of the study, it is seen that heart patients who have adequate perceived social support, family support and friend support need less psychological and pharmacological support. Being divorced was found to be a negative correlation between PTSD, depression, social support and coping styles.