Siroz hastalarında özofagus varis kanamasını öngörmede yeni non-invaziv yöntem: Splenik indeks
New non-invasive method for predicting esophageal varicole bleeding in cirrhosis patients: :Splenic index
  1. Tez No: 846567
  2. Yazar: ÇİĞDEM BENGÜ AĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RONİ ATALAY, DR. MUHAMMED FATİH ACEHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızda üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi ile özofagus varisi (ÖV) tespit edilen, özofagus varislerinden kanama öyküsü olan ve olmayan hastaların, abdominal tomografi (BT) ve/veya magnetik rezonans (MR) gibi görüntüleme yöntemleri ile, portal ven çapı (PVÇ), splenik ven çapı (SVÇ), splenik indeks (SI) değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler, hastaların laboratuvar parametreleri ile kombine edilerek anlamlı bir indeks ortaya koyulması ve bu indekslerin özofagus varis kanamalarını (ÖVK) öngörüp öngeremediğinin tespit edilmesi aynı zamanda bulacağımız bu invaziv olmayan indeksleri klinikte kullanarak gereksiz endoskopik işlemlerin önüne geçilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2019-Eylül 2023 tarihleri arasında dahiliye ve gastroenteroloji polikliniklerine, acil servise başvuran üst GİS endoskopi ile ÖV tespit edilen 18 yaş üstü siroz hastaları dahil edilmiştir. Hastaların ÖVK nedeniyle yapılan üst GİS endoskopileri, üst GİS endoskopi yapıldığı tarihin 6 ay öncesi/sonrasındaki MR ve BT görüntüleri, üst GİS endoskopi yapıldığı tarihteki laboratuvar değerlerinin retrospektif olarak dahil edilmesi amaçlanmıştır. Hastalardan çalışmamıza dahil edildiği tarih öncesi daha önce porto-sistemik şant prosedürü veya transjuguler intrahepatik porto-sistemik şant (TIPS) uygulanmış, başka bir nedenle koagülasyon parametrelerinde bozukluk olanlar, splenektomi öyküsü olanlar dışlanmıştır. Dahil edilen hastaların BT veya MR görüntülemeleri ile PVÇ, SVÇ ve SI değerleri hesaplanmış olup bu değer hastaların işlem tarihine en yakın platelet değeri kullanılarak invaziv olmayan bir indeks hesaplanmıştır. Aynı zamanda hastaların Child Pugh skoru (CPS) ve MELD-Na skorları da hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 143'ü (%61,1) erkek, 91'i (%38,9) kadındı. Hastaların 43 (%18,4)'ünün üst GİS endoskopisinde aktif ÖVK mevcuttu. ÖVK olan hastaların MELD-Na skoru, ÖVK olmayan hastalara göre daha düşük olup, gruplar arasında bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,016). ÖVK olmayanlarda HES ve HCC varlığı daha yüksek olup istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05). ÖV'lere endoskopik tedavi uygulanan ve uygulanmayan grupların görüntüleme bulguları değerlendirildiğinde kranio-kaudal dalak uzunluğu endoskopik tedavi uygulanan grupta, uygulanmayan gruba göre daha yüksek görülmüş olup istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,029). ÖV'lere endoskopik tedavi uygulanan hasta grubunun üre, NEU, NEU/lenfosit oranı ÖV'lere endoskopik tedavi uygulanmayan gruba göre yüksek olup istatistiksel olarak anlamlıdır. ÖV'lere endoskopik tedavi uygulanmayan hasta grubunda AST, ALP, amilaz, lipaz, t.bilirubin, direkt bilirubin, aPTT, MCV, MCH, eozinofil, HCT, Hb değerleri endoskopik tedavi uygulanan gruba göre daha yüksek olup istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to detect whether imaging methods such as abdominal tomography (CT) and/or magnetic resonance (MR) could predict or prevent esophageal variceal bleeding (EVB) by calculating portal vein diameter (PVD), splenic vein diameter (SVD), splenic index (SI) in patients with esophageal varices (EV) detected by upper gastrointestinal system (GIS) endoscopy and with or without a history of variceal bleeding. Additionally, we aimed to use these non-invasive indices in clinical practice to prevent unnecessary endoscopic procedures. Method: All cirrhotic patients aged 18 and over who presented to the internal medicine and gastroenterology outpatient clinics, as well as the emergency department, between January 2019 and September 2023 were included in the study. The aim was to include patients who were diagnosed with esophageal varices (EV) through upper gastrointestinal endoscopy due to esophageal variceal bleeding (EVB). The study retrospectively included upper gastrointestinal endoscopies performed for EVB, as well as MR and CT images taken 6 months before and after the date of the endoscopy, and laboratory values on the day of the endoscopy. Patients who had previously undergone portosystemic shunt procedures or transjugular intrahepatic portosystemic shunt (TIPS), or who had coagulation parameter abnormalities due to other reasons, or had a history of splenectomy were excluded. The included patients' CT or MR imaging was used to calculate the PVD, SVD, and SI values, and an non-invasive index was calculated using the platelet value closest to the procedure date. Additionally, the Child Pugh score (CPS) and MELD-Na scores were calculated for the patients. Results: A total of 143 (61.1%) of the patients included in the study were male, while 91 (38.9%) were female. Among the patients, 43 (18.4%) had active EVB during upper gastrointestinal endoscopy. The MELD-Na score of patients with EVB was lower compared to patients without bleeding, and this difference was statistically significant (p=0.016). The presence of hepatic encephalopathy (HE) and hepatocellular carcinoma (HCC) was higher in individuals without EVB and statistically significant (p0.05). The cranio-caudal length of the spleen was higher in the group that received endoscopic treatment compared to the group that did not receive endoscopic treatment, and this was statistically significant (p=0.029). The levels of urea, NEU, and NEU/lymphocyte ratio were higher in the group that received endoscopic treatment, and this was statistically significant. The group that did not receive endoscopic treatment had higher levels of AST, ALP, amylase, lipase, total bilirubin, direct bilirubin, aPTT, MCV, MCH, eosinophils, HCT, and Hb, and this was statistically significant.In univariate analysis, factors associated with endoscopic treatment for esophageal varices were identified.