Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile eş seçim stratejileri arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin aracılık rolünün incelenmesi
The mediating role of attachment styles in the relationship between university students' adverse childhood experiences and mate selection strategies
- Tez No: 789929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PINAR COHEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ile eş seçimi stratejileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı ve bu ilişkide bağlanma stillerinin aracılık rolünün olup olmadığını incelenmesidir. Çalışma, İstanbul İlinde faaliyet gösteren devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenimlerine devam eden 432 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinde yapılan çalışmada kişisel bilgi formu,“Eş Seçme Stratejileri Envanteri”,“Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği”ve“Üç boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0, AMOS 23.0, testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda üniversite öğrencilerinin güvenli bağlanma stilinin, öğrencilerin çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının eş seçme stratejileri üzerindeki etkisinde aile kurumu ve güven, çocuk bakımı ve aşk bakımından anlamlı aracılık rolünde olduğu, kaçınan bağlanma stilinin hiçbir boyutu bakımından aracılık rolünde olmadığı, kaygılı-kararsız bağlanma stilinin ise sosyoekonomik durum, dini ve siyasi benzerlikler ve fiziksel özellik bakımından anlamlı aracılık rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between university students' adverse childhood experiences and mate selection strategies, and whether their attachment styles have a mediating role in this relationship. The study was carried out with 432 students continuing their education at public and private universities located in Istanbul. Personal information form,“Adverse Childhood Experiences”,“Mate Selection Strategies Inventory”and“Three Dimension Attachment Styles Scale”were used in the study conducted in the relational screening model. SPSS 26.0, AMOS 23.0 test was used in the analysis of the data. As a result of the research, it was found that university students' secure attachment style mediated the relationship between adverse childhood experiences and mate selection strategies of family and trust, love and raising a child. Avoidant attachment style did not mediate any dimension, ambivalent/anxious attachment style mediated the relationship between adverse childhood experiences and mate selection strategies of socioeconomic status, political and religious similarities, physical appearance.