Yaşlı bireylerde akılcı ilaç kullanımı davranışları ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of rational drug use behaviors and knowledge levels of elderly individuals
- Tez No: 789942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma yaşlı bireylerin akılcı ilaç kullanımı davranışları, akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeylerinin ve akılcı ilaç kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma analitik-kesitsel olarak 01 Ekim 2021- 01 Kasım 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yatarak tedavi alan hastalarla dâhiliye ve cerrahi kliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemine, evreni bilinmeyen örneklem hesabı yöntemi ile 440 yaşlı birey alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında sosyo-demografik özellikleri içeren tanıtıcı özellikler formu, yaşlıların akılcı ilaç kullanımı davranışlarını değerlendirmek için soru formu ve akılcı ilaç kullanım bilgi düzeylerini belirlemek için akılcı ilaç kullanım ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted for the purpose of examining rational drug use behaviors, rational drug use information levels and factors affecting rational drug use. Materials and Methods: This analytical-cross-sectional study was conducted in the internal medicine and surgery clinics of Aydın Adnan Menderes University Research and Application Hospital between 01 October 2021 and 01 November 2022 with inpatients. 440 elderly individuals were included in the sample of the study with the method of sampling calculation of unknown universe. In the collection of research data, an introductory characteristics form including socio-demographic characteristics, a questionnaire to evaluate rational drug use behaviors of the elderly, and a rational drug use scale to determine rational drug use knowledge levels were used.