Temizlik çalışanlarının COVİD-19 'a ilişkin bilgi ve anksiyete düzeyleri ile aşıya karşı tutumlarının belirlenmesi
Determining the knowledge and anxiety levels and attitudes to the vaccine of cleaning employees about COVİD-19
  1. Tez No: 789941
  2. Yazar: MELİKE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİA SUBAŞI BAYBUGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
COVID-19 pandemisinde çalışan, kontamine atıklarla temas edebilen temizlik çalışanları riskli grubun içerisinde yer almaktadır. COVID-19 virüsünün kolay bulaşabilir olması, mortalite oranının yüksek olması, etkin antiviral tedavisinin olmaması ve pandemi döneminde riskli grubun içerisinde yer almaları çalışanlarda anksiyete duygusunun artmasına neden olabilmektedir. İlişkisel tanımlayıcı araştırma modeli ile yapılan bu çalışmanın amacı temizlik çalışanlarının COVID-19 hastalığına karşı bilgilerinin, anksiyete düzeylerinin ve aşıya karşı tutumlarının belirlenmesidir. Çalışmanın evrenini İstanbul Başakşehir Belediyesi'nde temizlik iş kolunda görev yapan 497 çalışan oluşturmuştur. Çalışmada örneklem yöntemi olarak evreni bilinen örneklem formülü kullanılmış ve örneklem büyüklüğü 217 olarak belirlenmiştir. Verilerin elde edilmesinde katılımcıların tanıtıcı özelliklerini içeren anket formu, COVID-19 Anksiyete Ölçeği ve COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile test edilmiştir. Çalışmada temizlik çalışanlarının COVID-19 ile ilgili bilgi düzeyinin aşıya yönelik tutumlarda anlamlı bir farklılığa neden olmadığı görülmüştür. COVID-19 aşısı olanların aşıya yönelik olumlu ve olumsuz tutumlarının aşı yaptırmayanlara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. COVID-19 anksiyetesi ile COVID-19 aşısına yönelik tutum arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Buna karşın aşıya karşı olumlu tutum ile olumsuz tutum arasında pozitif yönde, orta düzeyde ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında temizlik çalışanlarında COVID-19 anksiyete düzeyinin düşük, aşılara karşı olumlu ve olumsuz tutumların ise orta düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cleaning workers who work in the COVID-19 pandemic and who can come into contact with contaminated wastes are in the risky group. The fact that the COVID-19 virus is easily transmissible, has a high mortality rate, has no effective antiviral treatment, and is in the risky group during the pandemic period may cause an increased sense of anxiety in employees. The aim of this study, which was conducted with a relational descriptive research model, was to determine the knowledge, anxiety levels and attitudes of cleaning workers towards COVID-19 disease and vaccination. The population of the study consisted of 497 employees working in the cleaning business line in Istanbul Başakşehir Municipality. In the study, the sampling formula known to the population was used as the sampling method and the sample size was determined as 217. A questionnaire form including the descriptive characteristics of the participants, COVID-19 Anxiety Scale and Attitudes Towards COVID-19 Vaccination Scale were used to obtain the data. In the analysis of the data, conformity to normal distribution was tested with the Kolmogorov-Smirnov test. In the study, it was observed that the level of knowledge of cleaning workers about COVID-19 did not cause a significant difference in attitudes towards vaccination. It was observed that the positive and negative attitudes towards the vaccine of those who were vaccinated against COVID-19 were significantly higher than those who were not vaccinated. There was no significant relationship between COVID-19 anxiety and attitude towards COVID-19 vaccine. On the other hand, a positive, moderate relationship was found between positive and negative attitudes towards vaccination. In conclusion, considering the results obtained from this study, it was determined that the level of COVID-19 anxiety in cleaning workers was low, and positive and negative attitudes towards vaccines were at a moderate level.