Yetişkinlerde bağlanma stilleri, öz şefkat, endişe ve ruminasyon arasındaki ilişkiler
The relationships between attachment styles, self-compassion, worry and rumination on adults
- Tez No: 789962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma yetişkinlerde bağlanma stilleri, öz şefkat, endişe ve ruminasyon arasındaki ilişkilerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ana değişkenler (Bağlanma stilleri, Öz şefkat, Endişe, Ruminasyon) arasındaki ilişkiler ve ele alınan sosyodemografik değişkenlerle (Cinsiyet, Yaş, Medeni Durum, Çalışma Durumu) ana değişkenlerin ilişki durumu incelenmiş, sosyodemografik değişkenlere göre oluşturulan gruplar arasında ana değişkenler bakımından anlamlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma metotlarından ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası yetişkinlerden oluşmaktadır. Bu evrenden kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 323 yetişkin ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla sosyodemografik bilgi formuyla birlikte Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II-Kısa Form (YİYE-II-K), Öz-Duyarlılık Ölçeği Kısa Formu, Penn State Endişe Ölçeği ve Kısa Ruminatif Yanıt Ölçeği ölçekler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, yaş kaygılı bağlanma, endişe ve ruminasyonla ile negatif; öz şefkat ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Kadınların erkeklerden daha az kaçınmacı bağlanma, daha az öz şefkat seviyelerine ve daha yüksek endişe seviyelerine sahip olduğu görülmüştür. Bağlanma stillerinin, öz şefkat, endişe ve ruminasyonun birbiriyle ilişkili olduğu; bu ilişkide kaygılı bağlanma ve endişenin ruminasyonu etkilediği; kaygılı bağlanma ve ruminasyonun ise endişeyi etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between attachment styles, self-compassion, worry and rumination on adults. In accordance with this purpose, the relationship between study variables (Attachment Styles, Self-compassion, Worry, Rumination), and the relationship between sociodemographic variables (Gender, Age, Marital Status, Work Status, etc.) and the study variables were analyzed. For the categorical sociodemographic variable, it was analyzed that if there was a significant difference between the groups of these sociodemographic variables. In this study, correlational survey design was implemented. Population of the study is composed of adults living in Turkey, aged between 18 and 65. The sample, which consists of 323 people, was formed with snowball sampling method. In this research, in order to collect data, sociodemographic information form, Experiences in Close Relationship Inventory – Revised Short (ECR-RS), Self-Compassion Scale – Short Form (SCS-SF), Penn State Worry Questionnaire (PSWQ), Ruminative Response Scale – Short Form (RRS-SF) were used. The collected data were analysed using SPSS program. As a result, it is found that age is negatively related to attachment anxiety, worry and rumination, and positively related to self-compassion. Women, compared to men, showed lower levels of attachment avoidance and self-compassion and higher levels of worry. Results also suggest that attachment, self-compassion, worry and rumination are related such that attachment anxiety and worry predict rumination, and attachment anxiety and rumination predict worry.