İznik gölü balıkçılarının sosyo-ekonomik yapısının incelenmesi
Investigation of the socio-economic structure of Iznik lake fisherman
  1. Tez No: 789961
  2. Yazar: İSHAK TUNG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada İznik Gölü'nde ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapan balıkçıların sosyo-ekonomik yapıları incelenmiştir. Çalışma 2022 yılı Mart ve Temmuz ayları arasında yürütülmüş ve İznik Gölünde avcılık yapan 118 adet balıkçıyla yüz yüze görüşülerek hazırlanan anketler uygulanmıştır. Çalışma sonucunda; balıkçıların yaşlarının 28-77 arasında ve ortalama yaşlarının 52,67 oldukları tespit edilmiştir. Balıkçıların %71,19'u ilkokul mezunu, %92,37'sinin evli ve ortalama 1,88 adet çocuğa sahip oldukları, %83,07'sinin kendine ait evi olduğu tespit edilmiştir. Yine balıkçıların %85,59'unun bir sosyal güvenceye sahip olduğu, %2,54'ünün sadece balıkçılık yaparak geçimini sağladığı, ek gelir kaynağı olarak balıkçıların en fazla tarım ile uğraştıkları, %86,44'ünün en az 10 yıllık balıkçılık tecrübesi olduğu, %48,31'inin baba mesleğinden dolayı balıkçılığa başladığı saptanmıştır. İznik Gölü'ndeki balıkçı teknelerinin boyları 3-12 m arasında değiştiği ve teknelerin ortalama uzunluklarının 6,2 m olduğu tespit edilmiştir. Bir tekne dışında diğer tüm teknelerin motorlu oldukları, tekne motorlarının 5-33 HP aralığında güce sahip oldukları ve tekne motorlarının ortalama güçlerinin 11,91 HP olduğu saptanmıştır. Gölde av araç gereçleri olarak ığrıp (kıyı sürtme ağı), pinter, tuzak, uzatma misina ağı ve el oltaları kullanılmaktadır. 2021 yılında gölden avlanan gümüş (Atherina boyeri), gümüşi havuz balığı (Carassius gibelio), sazan (Cyprinus carpio), akbalık (Squalius cephalus), yayın (Siluris glanis) ve kerevit (Pontastacus leptodactylus) avcılığı toplamı 1.146.205 kg olmuştur. Balıkçıların 2021 yılı boyunca balıkçılıktan elde ettikleri toplam gelirlerinin 3.872.250₺, toplam giderlerinin ise 1.105.250₺ olduğu hesaplanmış ve balıkçıların %11,02'si balıkçılıktan zarar ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the socio-economic structures of fishermen engaged in commercial fishing were examined in Lake Iznik. The study was carried out between March and July 2022 and questionnaires prepared by face-to-face interviews with 118 fishermen fishing in Lake Iznik were applied. In the results of study; It has been determined that the age of the fishermen is between 28-77 and the average age is 52.67. It has been determined that 71.19% of the fishermen are primary school graduates, 92.37% of them are married and they have an average of 1.88 children, 83.07% of them have their own house. It is also stated that 85.59% of the fishermen have a social security, 2.54% make a living only by fishing, the fishermen are mostly engaged in agriculture as an additional source of income, and 86.44% have at least 10 years of fishing experience. It was determined that 48.31% of them started fishing as a result of their father's profession. It has been determined that the length of the fishing boats in Lake Iznik varies between 3-12 m and the average length of the boats is 6.2 m. It has been determined that all boats except one boat have motors, boat engines have a power in the range of 5-33 HP, and the average power of boat engines is 11,91 HP. Fishing tools and equipment used in hunting in the lake are ğrıp (coastal rubbing net), fyke nets, trap, lengthening fishing line and hand fishing rods. In 2021, the total of silver (Atherina boyeri), silver crucian fish (Carassius gibelio), carp (Cyprinus carpio), European chub (Squalius cephalus), catfish (Siluris glanis) and crayfish (Pontastacus leptodactylus) caught from the lake was 1,146,205 kg. It has been calculated that the total income of the fishermen from fishing during 2021 is 3,872,250₺ and their total expenses are 1,105,250₺ and it has been determined that 11.02% of the fishermen have lost from fishing.