Altmış beş yaş üzeri bireylerde periyodik sağlık muayenesi hakkındaki farkındalık durumunun ve periyodik sağlık muayenesi yaptırma oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness of periodic health examination and rates of periodic health examination in individuals over the age of SİXTY-five
- Tez No: 789967
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Günümüzde doğurganlığın azalması ve yaşam beklentisinin artmasıyla birlikte yaşlı nüfusun sürekli artış göstereceği öngörülmektedir. Yaşlıların toplam nüfusa oranının artması, sağlık sorunlarını ve ekonomik sorunları da beraberinde getirecektir. Periyodik sağlık muayenesi (PSM), hastaların genel sağlığını ve önlenebilir hastalık risk faktörlerini değerlendirmek için bir sağlık uzmanıyla yapılan bir veya daha fazla ziyaretten oluşan ve hastanın yaşına, cinsiyetine ve klinik risk faktörlerine göre uyarlanmış klinik koruyucu hizmetlerin sunulmasına denir. PSM ile yaşlıların genel sağlık sorunları ve riskleri belirlenebilir, bu sayede oluşacak mortalite ve morbidite azaltılabilir. Bu çalışma ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üstü hastalara sorulan PSM ile ilgili sorulara verdikleri yanıtlara bakılarak; PSM yaptırma sıklıklarını, PSM'ye yaklaşımlarını ve farkındalıklarını belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmaya 01 Mayıs - 30 Haziran 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üstü 148 hasta katılmıştır. Hastalarla yüz yüze görüşülerek çalışma hakkında bilgi verilip onam alınmış ve araştırmacılar tarafından literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanan sosyodemografik verileri, kronik hastalık varlığını, PSM hakkında bilgi düzeyi ile PSM yaptırma durumunu belirlemeye yönelik 39 soruluk bir anket uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 150 kişinin yaş ortalamasının 74,06±7,33 yıl olduğu, bunlardan 127'sinin (%84,7) en az bir kronik hastalığı bulunduğu belirlendi. Katılımcıların 96'sı (%64) daha önceden“check-up”kelimesini duyduğunu bildirmiş olup, bu katılımcılardan 93'ü (%96,9) tarafından check-up doğru tanımlandı. Yirmi iki (%14,7) katılımcının check-up yaptırdığı ve bunların 11'inin (%50) muayeneyi devlet hastanesinde ve 11'inin (%50) özel hastane/klinikte yaptırdığı gözlendi. Çalışmada 34 (%22,7) katılımcı daha önceden PSM'yi duyduğunu belirtirken, bu katılımcılardan 25'i (%73,5) tarafından PSM doğru tanımlandı. Yirmi üç (%15,3) katılımcı periyodik sağlık muayenesi yaptırdığını ve bu katılımcılardan ikisi (%8,7) muayeneyi aile sağlığı merkezinde (ASM) yaptırdığını ifade etti. PSM'yi duyan 34 katılımcıdan 23'ünün (%67,6) PSM yaptırdığı ve 11'inin (%32,4) yaptırmadığı belirlendi. Sosyoekonomik durumu yüksek olan, evli olan ve vücut kitle indeksi (VKİ) düşük olan katılımcıların PSM'yi duyma ve yaptırma oranının daha yüksek olduğu saptandı. Çalışmada katılımcıların %98,7'sinin daha önce kan basıncını ölçtürdüğü, %86,7'sinin diyabet taraması yaptırdığı, %53,3'ünün ise lipid taraması yaptırdığı bulgularına ulaşıldı. Kadın katılımcıların kemik ölçüm testi yaptırma oranı %39,0 iken, servikal kanser taraması yaptırma oranının %32,5 olduğu belirlendi. Katılımcılardan %10,7'sinin bağırsak kanseri, %18,7'sinin akciğer kanseri taraması yaptırdığı saptandı. Katılımcıların %21,3'ünün depresyon, %8,7'sinin abdominal aort anevrizması taraması yaptırdığı belirlendi. Çalışmaya katılan katılımcıların %22,7'si sigara, %8,7'si alkol kullandığını bildirdi. Sonuç: PSM'nin yaşlılar tarafından çok düşük oranda bilindiği ve yaptırıldığı ayrıca ulusal ve uluslararası rehberlerin önerilerine uygun sağlık muayenelerine katılımın az olduğu saptandı. Bu oranların arttırılmasında öncelikli görev aile hekimlerine düşmektedir. Aile hekimi ve diğer hekimlerin bilgilendirmelerine ek olarak; sosyal medya, broşür, eğitim programları, sunumlar gibi çalışmalar yapılarak PSM'nin bilinirliğinin ve farkındalığının arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Today, it is predicted that the elderly population will continue to increase along with low fertility rate and prolonged life expectancy. The increase in the proportion of the elderly population may cause health and economic problems. Periodic health examination (PHE) is a health service in which a preliminary assessment is made by a healthcare professional according to the patient's age, gender and relevant clinical risk factors to determine the general health status and preventable disease risk factors; in addition, it may require one or more visit to the patient. Morbidity and mortality in older patients can be reduced as PHE can identifies general health and risk factors. This study is aimed to determine the frequency of PHE, their approach to PHE and awareness of patients, over 65 years of age, by using questionnaire who admitted to the outpatient clinics of Family Medicine of the Antalya Training and Research Hospital of the University of Health Sciences by using questionnaires. Method: One hundred forty eight patients aged 65 and over who admitted to the Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 01 May and 30 June 2022 participated in this cross-sectional and descriptive study. The patients were interviewed face to face and informed about the study and their consent was obtained. A 39-question questionnaire was applied to determine sociodemographic data, the presence of chronic disease, the level of knowledge about PHE and the status of having PHE. Results: It was determined that the mean age of 150 people participating in the study was 74.06±7.33 years, and 127 (84.7%) of them had at least one chronic disease. Ninety-six (64%) of the participants reported that they had heard the word“check-up”before, and check-up was defined correctly by 93 (96.9%) of these participants. It is observed that 22 participants (14.7%) had check-ups, and 11 of them (50.0%) had the examination at a state hospital and 11 (50.0%) at a private hospital/clinic. On the other hand, 34 patients (22.7%) had heard of PHE before while 25 of these participants (73.5%) correctly identified PHE. Twenty-three participants (15.3%) stated that they had PHEs and two of them (8.7%) had the examination at the family health center. It is determined that 23 (67.6%) out of 34 participants who heard about PHE had PHE and 11 of them (32.4%) did not have. Participants with high socioeconomic status, married, and low BMI have a higher rate of awareness and admission about PHE. It is detected that 98.7% of the participants had their blood pressure measured before, 86.7% had diabetes screening, and 53.3% had lipid screening. The rate of bone densitometry test in female participants is found 39% and the rate of cervical cancer screening is found 32.5%. It is determined that 10.7% of the participants had been screened for colon cancer and 18.7% for lung cancer, 21.3% for depression and 8.7% for abdominal aortic aneurysm. 22.7% of the participants are smokers and 8.7% of them consume alcohol. Conclusion: It was determined that PHE was known and performed by the elderly at a very low rate, and it was also determined that the participation in health examinations in accordance with the recommendations of national and international guidelines was low. The primary task to improve these results is on family physicians. In addition to the educating family physicians and other physicians; it is necessary to increase awareness of PHE by conducting studies such as social media, brochures, training programs and presentations.