Özel gereksinimli bireye sahip olan ebeveynlerin depresyon, kaygı, stres belirtileri ve sosyal destek algıları arasındaki ilişki
The relationship between depression, anxiety, stress symptoms and social support perceptions of parents with special needs individual
  1. Tez No: 789978
  2. Yazar: KÜBRA TÖRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada özel gereksinimli bireye sahip Olan ebeveynlerin depresyon, kaygı, stres belirtileri ve sosyal destek algıları arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Örneklem Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesindeki Özel Kızılpınar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan kayıtlı raporu olan 0-18 yaş arası özel gereksinimli bireylerin ebeveynleri oluşturmaktadır. Katılımcılara demografik (kişisel) bilgi formu, Depresyon Anksiyete Stres-21 Ölçeği ve Yenilenmiş Anne-Baba Sosyal Destek Ölçeği anket şeklinde yüz yüze olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The relationship between depression, anxiety and stress symptoms and social support perceptions of parents with special needs individuals was investigated. The sample consists of parents of individuals with special needs between the ages of 0-18 who have a registered report in a special education and rehabilitation center in Tekirdağ. The Demographic İnformation Form, Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21) and Revised Parent Social Support Scale was applied to the participants in the form of a face-to-face questionnaire. Data analysed with SPSS 22.00.