Davranış eğilimleri ve sosyo demografik özelliklerin borsaya katılım üzerindeki etkisi
The effect of behavioral tendencies and socio demographic characteristics on participation in change
  1. Tez No: 789987
  2. Yazar: TEYFİK ÇIKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYGUSUZOĞLU, PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüz dünyasında sermaye piyasasında yaşanan değişim ve enflasyonun artmasıyla birlikte borsaları ve bununla birlikte menkul kıymetler borsası oldukça önem kazanmıştır. Bu çerçevede çalışmanın amacı da davranış eğilimlerinin ve sosyo-demografik faktörlerin borsaya katılım üzerindeki etkisini incelemek ve değerlendirmektir. Çalışma örneklemini ise Gaziantep'te faaliyet gösteren muhasebeciler oluşturmaktadır. Araştırmamızda kullanılan veriler ise anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programında yapılmıştır. Bu çerçevede frekans analizi, faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; davranış eğilimlerinin borsaya katılımı etkilemediği tespit edilmiştir. Sosyo-Demografik Faktörler ile borsaya katılım üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde kısmen etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the change in the capital market and the increase in inflation, the stock markets and the stock market have gained importance. In this context, the aim of the study is to examine and evaluate the effects of behavioral tendencies and socio-economic factors on participation in the stock market. The study sample consists of accountants operating in Gaziantep. The data used in our research were collected by questionnaire method. The analysis of the obtained data was made in SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) statistical program. In this framework, frequency analysis, factor analysis, correlation analysis, and regression analysis were performed. As a result of the analyzes made; It has been determined that behavioral tendencies do not affect participation in the stock market. When the effect on socio-economic factors and participation in the stock market is evaluated, it has been determined that it has a partial effect.