Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların akılcı antibiyotik kullanımı hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge levels of the patients applying to Antalya training and research Hospital Family Medicine outpatient clinic on rational use of antibiotics
- Tez No: 789989
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Akılcı antibiyotik kullanımı (AKK) uygulamasının amacı; uygunsuz ve aşırı ilaç kullanımının önlenmesi, ekonomik açıdan kayıpların önüne geçilmesi, ilaçlara bağlı oluşan yan etkilerin ve antibiyotiklere karşı gelişen direncin azaltılmasıdır. Antibiyotiklerin akılcı olmayan kullanımının oluşturacağı sonuçlar, toplumun genelini ilgilendiren bir konudur. Bu araştırmanın amacı; katılımcıların AKK hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek, bilgi düzeyleri ile sosyodemografik verileri karşılaştırmak ve sonuçları doğrultusunda koruyucu hekimliğin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Ayrıca bu konuda farkındalığı arttırarak, uygunsuz antibiyotik kullanımına bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarını ve ekonomik kayıpları önleyebilmektir. Yöntem: 01 Temmuz 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvurmuş olan ve gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 306 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan katılımcılara araştırma hakkında kapsamlı bilgi verilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılara“Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu”imzalatılarak, katılımcılardan yazılı onamları alınmıştır. Katılımcılarla yüz yüze görüşülerek, sosyodemografik veri anketi ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında araştırma soruları sorulmuştur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 306 katılımcının yaş ortalaması 45,15+13,91 yıl, en küçük yaş 18 ve en büyük yaş 78 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %77,8'inin kadın, %73,5'inin evli ve %44,1'inin üniversite/yüksekokul mezunu, %60,1'inin maddi durumunun orta düzeyde olduğu görülmüştür. İki yüz on beş kişi (%70,3) son bir yıl içinde herhangi bir hastalık/enfeksiyon geçirdiğini ve 173 kişi (%56,5) antibiyotik kullandığını belirtmiştir. Antibiyotik kullanım nedenlerinin, sıklık sırası ile; üst solunum yolu enfeksiyonu (%22,9), soğuk algınlığı (%18,0) ve grip (%17,0) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The purpose of the rational use of antibiotics; prevention of inappropriate and excessive use of drugs, preventing economic losses, reducing the side effects of drugs and resistance to antibiotics. The consequences of the irrational use of antibiotics are a matter of concern to the general public. The purposes of this research were; to determine the knowledge level of the participants about the rational use of antibiotics, to compare their knowledge levels with sociodemographic data and to contribute to the development of preventive medicine in line with the results. In addition, by raising awareness on this issue, it is to prevent health problems and economic losses that may occur due to inappropriate antibiotic use. Methods: Between 01 July 2021 and 31 August 2021, 306 people who applied to the Antalya Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics and voluntarily agreed to participate in the study were included in the study. Participants who met the inclusion criteria were given detailed information about the study. Written and verbal consents were obtained from the participants who agreed to participate in the study. The questionnaire, which included sociodemographic data and research questions on rational antibiotic use, was administered through face-to-face interviews with the participants. Results: The mean age of the 306 participants included in the study was determined as 45.15+13.91 years, the youngest age was 18 and the oldest was 78 years old. It was observed that 77.8% of the participants were women, 73.5% were married, 44.1% were university/college graduates, and 60.1% had medium financial status. Two hundred and fifteen people (70.3%) stated that they had any disease/infection in the last year and 173 people (56.5%) used antibiotics. It was determined that the reasons for antibiotic use (in order of frequency) were upper respiratory tract infection (22.9%), common cold (18.0%) and flu (17.0%).