Meme lezyonlarının kontrastlı mamografi ile kantitatif analizi ve histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırılması
Quantitative analysis of breast lesions on contrast-enhanced mammography and comparison with histopathological results
  1. Tez No: 789992
  2. Yazar: HÜSEYİN BÜLÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı kontrastlı mamografide kontrast tutan lezyonları kantitatif olarak değerlendirmek ve kontrastlı mamografinin benign ve malign lezyonları ayırt etmedeki etkinliğini araştırmaktır. İkinci olarak da malign lezyonlarda histopatolojik tip, grade ve moleküler subtiplere göre kontrastlı mamografideki kontrastlanma değerlerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. 01 Ocak 2019 ile 11 Ocak 2022 tarihleri arasında kontrastlı mamografi yapılan 164 hastanın 170 lezyonu üzerinde retrospektif bir çalışma yapılmıştır. Tüm lezyonların histopatolojik sonucu mevcuttu ya da en az 2 yıllık takipte stabil olduklarından benign olarak kabul edildi. Lezyonlar benign, invaziv olmayan ve invaziv kanser olarak gruplara ayrıldı. 44 lezyon (%25,8) benign, 9 lezyon (%5,3) noninvaziv kanser ve 117 lezyon (%68,9) invaziv kanserdi. Kantitatif analiz için her bir lezyondan, glandüler (G) ve yağlı (F) dokudan benzer region of interest (ROI) boyutları ile hem kraniyokaudal (CC) hem de medyolateral oblik (MLO) kontrastlı mamografi görüntülerinden ölçümler yapıldı. Yağ dokusu ve glandüler doku için lezyonun rölatif artışı %R formülü ile hesaplandı. Ortalama %R CC G değeri, benign, invaziv olmayan ve invaziv kanser grupları için sırasıyla 2,32 , 2,88 ve 4,76 idi. Benign, noninvaziv ve invaziv kanser grupları için ortalama %R CC F değerleri sırasıyla 3,70 , 4,06 ve 5,97 idi. Anlamlı farkı yaratan ikili gruplar Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi ile incelendiğinde, invaziv kanser ile benign grup arasındaki farkın hem %R CC F hem de %R CC G'de anlamlı olduğu görüldü (p< 0,001). En yüksek %R MLO G ve %R MLO F ortalamaları invaziv kanser grubunda bulunurken, en düşük %R MLO G ve %R MLO F ortalamaları benign grupta bulundu (p0,05). Sonuç olarak, kontrastlı mamografideki kantitatif ölçümler, yağ veya glandüler dokudan bağımsız olarak benign ve malign meme lezyonlarını ayırt etmek için kullanılabilir. Ancak tip 1, tip 2 ve tip 3 kontrastlanma paternleri incelendiğinde benign ve malign lezyonlar arasında fark görülmemektedir. Bu bulgu, kontrastlı mamografide ve meme MRG'deki kontrastlanma paternlerinin kontrastlı görüntülerin elde edilme zamanlarına bağlı olarak birbirinden farklı olabileceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to quantitatively evaluate the contrast-enhancing lesions in contrast-enhanced mammography (CEM) and to investigate the effectiveness of contrast-enhanced mammography in distinguishing benign and malignant lesions. Secondly, it was aimed to compare the enhancement values in contrast-enhanced mammography according to histopathological type, grade and molecular subtypes in malignant lesions. In this study, 170 lesions of 164 patients who underwent CEM between January 01, 2019, and January 11, 2022 were retrospectively analyzed. All lesions had a histopathological result or were stable for at least 2 years during follow-up to be considered benign. Lesions were grouped as benign, non-invasive, and invasive cancer. 44 lesions (25.8%) were benign, 9 lesions (5.3%) were noninvasive cancer, and 117 lesions (68.9%) were invasive cancer. For quantitative analysis, the measurements were made with the similar region of interest (ROI) sizes from each lesion, glandular (G) and fatty (F) tissue on both craniocaudal (CC) and mediolateral oblique (MLO) CEM images. The relative enhancement of the lesion for the fatty tissue and glandular tissue was calculated with the %R formula. The mean %R CC G values were 2.32, 2.88, and 4.76 for the benign, non-invasive, and invasive cancer groups, respectively. The mean %R CC F values were 3.70, 4.06, and 5.97 for benign, non-invasive, and invasive cancer groups, respectively. When the binary groups that created the significant difference were examined using the Bonferroni-corrected Mann-Whitney U test, the difference between invasive cancer and the benign group was found to be significant in both % R CC F and % R CC G (p0.05). In the invasive cancer group, there was no significant difference for any of the quantitative CEM measurements according to the histopathological type, grade, and molecular subtypes (p>0.05). In conclusion, quantitative measurements in CEM can be used to distinguish between benign and malignant breast lesions, regardless of fat or glandular tissue. However, when the contrast-enhancement patterns of type 1, type 2, and type 3 are examined, no difference is observed between benign and malignant lesions. This can show that contrast enhancement patterns in CEM and breast MRI may differ from each other due to the different times of contrast-enhanced images.