Dinamik kontrastlı meme MRG ile tip 3 boyanma eğrisi saptanan kitle lezyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the mass lesions that diagnosed type 3 enhancing curve with dynamic contrast enhancing MRG
  1. Tez No: 248757
  2. Yazar: AYŞE BOLAT ÜÇBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BİNOKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerden biridir. Memekanseri taraması için mamografi temel yöntemidir, ancak spesifisitesi düşüktür. MemeMRG morfolojik ve kontrastlanma özellikleri ile kitlenin tanımlanmasında yükseksensitivite ve spesifisite gösterebilir. Bu çalışmada amacımız, dinamik kontrastlı memeMRG ile tip 3 boyanma eğrisi saptanan kitle lezyonlarının morfolojik özelliklerini vebenign-malign ayırımını değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Ocak 2005-Kasım 2009 tarihleri arasında dinamik kontrastlımeme MRG yapılıp kontrastlanma özelliği tip 3 olan ve biyopsi yapılan hastalarretrospektif olarak değerlendirildi. Meme MRG incelemeleri standart bilateral memekoili kullanılarak General Electric (signa HDxt) marka 1.5 T MR cihazı ilegerçekleştirildi. Hastalar tanıları, kitlenin hangi memede görüldüğü, kadranı, kitleboyutu, şekil, sınır ve sinyal özelliklerine göre sınıflandırıldı. Çalışmaya neoadjuvankemoterapi alan hastalar dahil edilmedi. Dinamik serilerde zaman-sinyal eğrisi içinkitlenin nekrotik olmayan kısmından en az 3 farklı noktadan alınan ölçümler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is one of the most common cancer among women.Mammography is basic method to screening breast cancer, but its spesificity is low.Breast MRG can show high sensitivity and specificity with its morphologic andenhancing features to determine the mass. Our aim is in this study to evaluate themorphologic features of mass lesions that determined type 3 enhancing curve with thedynamic contrast-enhanced MRG and benign-malign differentiation.Material and Method: Between January 2005-November 2009, the patients whowere done dynamic contrast-enhanced MRG and that the enhancing feature was type 3and the patients who were done a biopsy were evaluated as retreospective. Breast MRGobservations were actualized by using standard bileteral breast koil with the GeneralElectric(signa HDxt) 1.5 T MR device. The patients were classified according to theirfeatures of diagnosis, on which breast the mass was seen, dial, the mass dimension,shape, limit and signal. The patients who were getting neoadjuvan chemotherapyweren?t included to the study. In the dynamic serials, for time-signal bent,measurements that were taken from non-necrotic side of the mass at least 3 differentpoints were used.Results: One-hundred and seven patients were enrolled in the study. Mean agewas 44,63 years (±10,1 SD). Twenty-five patients (23,4%) was benign and 82 patients(76.6%) was malign diagnosis. Mean age and mass localization was no statisticallysignificant.