Koklear implantasyon sonuçlarımız
Results of OUR coclear implantation
  1. Tez No: 789991
  2. Yazar: ENES BİLGİN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda 2000-2021 yılları arasında Koklear İmplantasyon (Kİ) ameliyatı uygulanan; ameliyattan sonra en az 6 ay düzenli takiplerine gelen 294 hastanın demografik verileri, cerrahi özellikleri, cerrahi komplikasyonların ve revizyon cerrahilerin ve gerekçelerinin ortaya konmasıdır. Aynı zamanda hastaların; postoperatif işitme düzeylerine etki etmesi olası olan faktörler, alternatif cerrahi yaklaşımlara yönelmeye yol açan faktörler, bilateral Kİ uygulanan hastalarda iki implant arası sürenin işitme düzeylerine olan etkisinin incelenmesi, işitsel nöropatili hastalarda olası risk faktörlerinin ve ameliyat sonrası işitme düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dokuz Eylül Kulak Burun Boğaz kliniğinde 2000-2022 yılları arasında koklear implantasyon yapılan ve minimum 6 aylık klinik ve odyolojik takibi olan 1- 78 yaş aralığında 294 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın istatistikleri IBM Corp. Released 2017. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper will study the possible factors and preoperative audiological and radiological evidence that may affect post-operative audition levels of patients who had cochlear implantation in our department between 2000 and 2021, with a minimum of 6 months of clinical and audiological follow-up. Similarly, it will analyze preoperative features and post-operative audition levels of patients with bilateral cochlear implants, plus pre and post-operative complications, and the success rates of the procedures. The study showcases data on 294 patients (aged 1-78) who had cochlear implantation in the Otorhinolaryngology Clinic at Dokuz Eylul between 2000 and 2022, with a minimum of 6 months of clinical and audiological follow-up. The research statistics have been conducted using IBM SPSS V25.