Bartın yöresi ormanlarında meşe, kayın ve gürgen ağaçlarında zarar yapan böcekler
  1. Tez No: 79001
  2. Yazar: NURİ KAAN ÖZKAZANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAY ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi BARTIN YÖRESİ ORMANLARINDA MEŞE, KAYIN VE GÜRGEN AĞAÇLARINDA ZARAR YAPAN BÖCEKLER Nuri Kaan ÖZKAZANÇ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Oktay ÖZKAZANÇ Ağustos 1998, 120 Sayfa Ülkemiz ormanlarında ve rekreasyon alanlarında önemli bir yere sahip olan meşe, kayın ve gürgen ağaçlan Endüstriyel Ormancılıkta olduğu kadar enerji üretiminde de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak çeşitli biyotik ve abiyotik etmenler nedeni ile diğer orman ağaçları gibi bu üç ağaç türü de sürekli olarak tehdit altındadır. Tehdit oluşturan en önemli biyotik etmen ise zararlı böceklerdir. Bu mÖZET (devam ediyor) amaçla Bartın yöresindeki meşe, kayın ve gürgen ağaçlarında zarar yapan böcek türleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda araştırma bölgesindeki meşe, kayın ve gürgen ağaçlarında zarar yapan 5 takıma dahil, 7 familyadan 16 zararlı böcek türü bulunmuştur: Saptanan bu zararlı böcekler arasında tür adedi bakımından en çok mazı anları (Hymenoptera; Cynipidae) bulunmuş, daha sonra bu türleri tür adedi balonundan Lepidoptera takımına bağlı Tortricidae, Arctiidae ve Lymantriidae familyalarına bağlı 4 adet kelebek türü izlemiştir. Bulunan bu böcek türlerinin zarar oranlarına bakıldığında 1996-1997 yıllan arasında Lymantria dispar (L.)'m özellikle Karabük bölgesinde çok yoğun bir zarar yaptığı gözlenmiştir. Bu türden sonra en fazla zararı yaprak bükücüler adı verilen Archips xylosteana (L.) ve Tortrix viridana (L.) (Lepidoptera; Tortricidae) türlerinin meydana getirdiği gözlenmiştir. Tür ve sayı bakımından diğerlerine göre daha fazla olan mazı anlarının ise zararlarının ekonomik boyutlara ulaşmadığı gözlenmiştir. Meşe, kayın ve gürgen ağaçlarında zarar yapan bu böcek türlerine karşı uygulanacak etkin ve ekonomik savaş programlan ile hem bu üç ağaç türünün ivÖZET (devam ediyor) sağlıkları tehlikeden uzaklaştırılmış olacak, hem de ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek olası bir zararlı böcek epidemisinden korunulmuş olunacaktır. Anahtar Sözcükler : Meşe, Kayın, Gürgen, zararlı böcek, zarar, biyoloji, morfoloji, yayılış, mücadele Bilim Kodu : 502.02.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis INSECT DAMAGES ON OAK, BEECH, AND HORNBEAM TREES IN BARTIN AREA FORESTES Nuri Kaan ÖZKAZANÇ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Advisor: Assist. Prof. Dr. Oktay ÖZKAZANÇ August 1998, 120 Pages Oack, Beech and Hornbeam, which have a very important place in our forests and recreation areas, are using widly in industrial forestry. But, because of various biotic and abiotic factors these trees are always under threat. Most important biotic threat is harnfull insects. For this reason, it was tried to determine the harmful VIABSTRACT (Continued) insect insect kinds in Bartın on Oac, beech and hornbeam. End of the area studies, from 7 family, 16 harmful insect species interior to 5 were determined. In respectively most seen harmful insect were Cynipidae, Tortricidae, Arctiidae and Lymantriidae families. It vas seen mat, 1996-1997 years Lymantria dispar (L.) had a very important harm especially in Karabük. After that species Archips xylosteana (L.) and Tortrix viridana (L.) (Lepidoptera; Tortricidae) were harmful. Effects of Cynipidae were not economicly important. To wards these insect species, with effective and economical fights oac, beech and hornbeam trees can be proteet. Key Words : Oak, beech, hornbeam, harmful insect, damage, biology, morphology, distribution, controlworks Science Code : 502.02.01