Çeşitli selüloz ve atık kağıtlardan alçılı lif levha üretimi
- Tez No: 79002
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi ÇEŞİTLİ SELÜLOZ VE ATIK KAĞITLARDAN ALÇILI LİF LEVHA ÜRETİMİ Lokman Hekim AKŞEN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hüdaverdi EROĞLU Ağustos 1998, 109 sayfa. Bu araştırmada, çeşitli atık kağıtlar ve selülozlar kullanılarak alçıya dayalı yeni bir yapı elamanının“Alçılı Lif Levha ”üretimi amaçlanmıştır. Alçıya gazete kağıdı, yazı ve baskı kağıdı, oluklu mukavva kağıtları, kraft eski kağıtları ve kırpıntı kağıt gibi çeşitli atık kağıtlar; ağartılmış ve ağartılmamış sülfat selülozu, ağartılmış ve ağartılmamış kraft selülozu ve kimyasal saman selüloz gibi selüloz çeşitleri katılmıştır. Karışım oranları % 10, % 20, % 30 olarak belirlenmiştir. iiiÖZET ( devam ediyor ) Pres basıncı 10 (kg /cm2), pres sıcaklığı 65-70 (°C), pres süresi 4 (dk) ve kimyasal madde oranı 3 (%) sabit tutularak, dökme yöntemi ile 9.5, 12.5, 15 mm kalınlıklarda alçılı lif levhalar üretilmiştir. Elde edilen levhaların en düşük ve en yüksek özellikleri aşağıdaki gibi bulunmuştur. Rutubet miktarı (%) 1.5-7, özgül ağırlık 850-1250 (kg/m3), su alma miktarı (%) 40-90, eğilme direnci 3-10 (N/cm2), elastikiyet modülü 2000-4000 (kgf/cm2), boyuna genişleme 0.03-0.05 (mm), kalınlık artımı 2 (mm)'den az ve levha parlaklığı (%) 2.2-15. Yapılan değerlendirme ve istatistiksel analizler sonucunda atık kağıtlar ve selülozların lif boyla rı uzadıkça levhanın fiziksel ve mekanik özelliklerinin iyileştiği belirlenmiştir. En iyi özellikler % 30 oranında ağartılmış kraft selülozu karıştırılarak üretilen 15 mm kalınlıktaki levhalarla elde edilmiştir. Ancak bütün levhalarda su alma miktarı literatürdeki değerlere göre yüksek bulunmuştur.Bunun alçı, atık kağıt ve selülozların higroskopik bir madde olmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Levhaların su alımını azaltmak için sitiren ve akrilonitril gibi kimyasal polimerlerle mumamele edilmesi gerekmektedir Anahtar Sözcükler : Alçı, Alçılı lif levha, Atık Kağıt. Bilim Kodu: 502. 06. 02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis GYPSUM FIBER BOARD MANUFACTURING WITH DIFFERENT PULPS AND WASTE PAPER Lokman Hekim AKŞEN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forestry Industrial Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Hüdaverdi ERO?LU August, 109 pages. The purpose of this study was to obtain gypsum fiberboard which is a new structural element by using different cellulose and waste paper. For the production of gypssum fiberboard, old newsprint paper, printing and writing papers, kraft liner paper, waste kraft papers, printing wastes and bleached and unbleached sulphate celluloses, bleached and unbleached kraft celluloses, chemical wheat straw cellulose are used in combination with gypsum. WasteABSTRACT ( continued ) paper or cellulose mixture were 10 (%), 20 (%), (%) 30 and Gypsum fiberboards of the thicknesses of 9,5-12,5-15 (mm) were made under the conditions of 10 (kg/cm2) pressure, 65-75 (°C) press temperature, (4) minutes pressing time and with the addition of 3 (%) citric acid. Minimum and maximum properties of fiberboards obtained were as follows; Moisture content 1,5-7 (%), density 850- 1250 (kg/ m3), water obsorption by weight 40-90 (%), bending strength 3-10 (N/cm2), modul of elasticity 2000-4000 (kgf/cm2), linear expantion 0.03-0.05 (mm), thickness swelling being less than 2 (mm), board brightness 2,2-15 (%). As a result of the statistical analyses and the evaluation of the test results it has been concluded that physical and mechanical properties of gypsum fiberboards ameliorated with the increase of fiber length. The best qualities are obtained with bleached kraft pulp at 30 (%) cellulose rate and at 15 (mm) board thickness. However, in all fiber boards obtained water absorption values were higher than the values cited in the literature. This is probably due to the hygroscopic properties of cellulose and waste papers used. In order to decrease water absorption it is necessary to treat gypsum fiberboards with styrene and acrylonitrile. Key Words : Gypsum, Gypsum fiber board, Plaster board, Waster paper. Science Code : 502. 06. 02 VI