Spor işletmelerinde örgütsel destek algısı ile görev ve bağlamsal performans ilişkisi
Relationship with perception of organizational support and context performance in sports enterprises
- Tez No: 790021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın amacı çalışanların örgütsel destek algısı ile görev ve bağlamsal performans düzeyleri arasındaki ilişkinin yönü ve düzeyinin değerlendirilmesidir. Diğer bir amacı ise çalışanların cinsiyet, yaş, mesleki tecrübe, eğitim düzeyi ve görev değişkenlerine göre örgütsel destek algısı ile görev ve bağlamsal performans düzeyleri arasındaki farklılığın incelenmesidir. Araştırma; nicel araştırma modeline göre tasarlamış olup, mevcut durumu ortaya çıkartmayı amaçlayan betimsel ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul İlinde kar/fayda amaçlı spor faaliyet programı hazırlayıp sunan spor işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise (n=455) katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara tanımlayıcı form, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, Görev ve Bağlamsal Performans Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programına girilmiş ve analizler bu program aracılığı ile yapılmıştır. İstatistiksel analiz olarak Bağımsız örneklem T testi ve Oneway ANOVA analizi uygulanmıştır. Gruplararası farkın belirlenmesi LSD testinden yararlanılmıştır. İlişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi, tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the direction and level of the relationship between employees' perception of organizational support and task and contextual performance levels. Another aim is to examine the differences between the perception of organizational support and the task and contextual performance levels of the employees according to gender, age, professional experience, education level and task variables. Research; It was designed according to the quantitative research model, and a method for descriptive and relational scanning, which aims to reveal the current situation, was preferred. The universe of the research consists of the employees of sports businesses that prepare and present a profit/benefit sports activity program in Istanbul. The sample of the study (n=455) consists of participants. Descriptive form, Perceived Organizational Support Scale, Task and Contextual Performance Scale were applied to the participants. The obtained data were entered into the SPSS 24.0 package program and the analyzes were made through this program. Independent sample t test and Oneway ANOVA analysis were used as statistical analysis. LSD test was used to determine the difference between groups. Pearson Correlation Analysis was preferred to determine the correlation levels.