Periodontal inflamasyonda hipoksi ve kinürenin yolağı etkileşimin değerlendirilmesi
The Evaluation Of Hypoxia And Kynurenine Pathway Interaction in Periodontal Inflammation
  1. Tez No: 790020
  2. Yazar: ARDİTA KOÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL, DOÇ. DR. ŞİVGE KURGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Periodontitis tüm dünyada oldukça sık görülen enfeksiyöz inflamatuar bir hastalık olup patofizyolojisinde aydınlatılmaya muhtaç birçok nokta vardır. Mevcut literatür verileri değerlendirildiğinde hastalık patogenezinde konak kaynaklı çeşitli enzimlerin ve serbest oksijen radikallerin önemli birer faktör olduğu görülmektedir. KY, TRP metabolize edildiği birincil yolaktır ve konak-mikrobiyom etkileşimini içeren biyolojik süreçleri düzenlemek için birkaç biyoaktif metabolit (KYN, KYNA, 3OHKYN gibi) üretir. Bu çalışmadan elde ettiğimiz veriler doğrultusunda KY'nin oral bakteriyel enfeksiyon ve immün inflamatuar bir hastalık olan periodontitiste kritik bir rol oynayabileceğini ve periodontal hastalık-sistemik hastalık ilişkisinde bir köprü görevi görebileceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle yine periodontal hastalıkta önemli olan hipoksi ve oksidatif stresin bu yolak ile ilişkisi ve periodontal hastalık üzerindeki etkilerinin araştırılmasının literatür için önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmamıza amacımıza uygun olarak sistemik olarak sağlıklı generalize Evre III teşhisi konulmuş 20 periodontitis hastası ve 20 periodontal açıdan sağlıklı birey dahil edildi. Elde edilen materyaller Tandem Mass Kütle Spektrometresi (LC-MS/MS) ve ELISA yöntemiyle değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is an infectious inflammatory disease that is very common all over the world, and there are many points that need to be clarified in its pathophysiology. When the available literature data is evaluated, it is seen that various host-derived enzymes and free oxygen radicals are important factors in the pathogenesis of the disease. KY is the primary pathway by which TRP is metabolized and produces several bioactive metabolites (such as KYN, KYNA, 3OHKYN) to regulate biological processes involving host-microbiome interaction. In our study, we evaluated the relationship between periodontal inflammation parameters, hypoxia, KP and its metabolites. In line with the data we obtained from this study, we think that KP may play a critical role in oral bacterial infection and periodontitis, an immune inflammatory disease, and act as a bridge in the periodontal disease-systemic disease relationship. For this reason, it is thought that the relationship of hypoxia and oxidative stress, which is important in periodontal disease, with this pathway and the investigation of its effects on periodontal disease will provide important contributions to the literature. In accordance with our aim, 20 patients with systemically healthy periodontitis diagnosed with generalized stage III and 20 periodontally healthy individuals were included in our study. We evaluated the obtained materials by Tandem Mass Mass Spectrometry (LC-MS/MS) and ELISA method.