Spor işletmelerinde çalışan bireylerin örgüt içi iletişim düzeyleri ile kurumsal destek algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between the organizational communication levels and perceived organizational support of individuals working in sports enterprises
- Tez No: 957091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, spor işletmelerinde çalışan bireylerin örgüt içi iletişim düzeyleri ile algıladıkları kurumsal destek arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, örgüt içi iletişim süreçlerinin çalışanların kurumsal destek algısı üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve cinsiyet, yaş, çalışma süresi, pozisyon, mesleki deneyim ve eğitim seviyesi gibi demografik değişkenlerin bu ilişki üzerindeki rolleri incelenmiştir. Araştırma, betimsel ve ilişkisel araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Evreni, İstanbul Beylikdüzü ilçesindeki özel spor işletmelerinde çalışan bireyler oluştururken, örneklem kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 196 spor işletmesi çalışanından oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Örgüt İçi İletişim Ölçeği ve Algılanan Kurumsal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, hedef belirleme ve geri bildirim süreçlerinin algılanan kurumsal destek üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir (p < .001). Buna karşın, bilgilendirme, birincil ilişkiler ve eleştirel iletişim değişkenleri kurumsal destek algısını anlamlı düzeyde etkilememiştir (p > .05). Cinsiyet değişkeninin belirleyici bir etkisi bulunmazken, yaş değişkeni açısından genç çalışanların bilgilendirme, eleştirel iletişim ve algılanan kurumsal destek boyutlarında daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Yarı zamanlı çalışanların tüm alt boyutlarda tam zamanlı çalışanlara kıyasla daha yüksek puan aldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, örgüt içi iletişimin belirli boyutlarının çalışanların kurumsal destek algısını doğrudan etkilediği görülmektedir. Hedef belirleme ve geri bildirim mekanizmalarının güçlendirilmesi, çalışanların kuruma olan bağlılıklarını artırmada kritik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bulgular, spor işletmelerinde örgütsel iletişim süreçlerinin geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the level of intra-organizational communication of individuals working in sports enterprises and the perceived corporate support. Dec. In the study, the effects of intra-organizational communication processes on employees' perception of corporate support were evaluated and the roles of demographic variables such as gender, age, working time, position, professional experience and education level on this relationship were examined. The research was carried out using descriptive and relational research model. While the universe consists of individuals working in private sports enterprises in the Beylikdüzü district of Istanbul, the sample consists of 196 sports enterprise employees determined by the easy sampling method. In the data collection process, the Intra-Organizational Communication Scale and the Perceived Institutional Support Scale were used. The data were analyzed by statistical methods such as Independent Groups t-Test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis. According to the research findings, it has been determined that goal setting and feedback processes have a significant effect on perceived corporate support (p < .001). On the other hand, information, primary relationships and critical communication variables did not significantly affect the perception of institutional support (p >.05). While there was no determining effect of the gender variable, it was found that young employees scored higher in the dimensions of information, critical communication and perceived corporate support in terms of the age variable. It has been found that part-time employees score higher in all sub-dimensions compared to full-time employees. As a result, it is seen that certain dimensions of intra-organizational communication directly affect employees' perception of corporate support. Strengthening the target setting and feedback mechanisms stands out as a critical factor in increasing the commitment of employees to the organization. The findings show that organizational communication processes should be improved in sports enterprises.