Hipotiroidi hastalarında tiroid fonksiyon testleri ile EKG bulguları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between thyroid function tests and ECG findings in patients with hypothyroidism
- Tez No: 790027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA TOKAY TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Tiroid hormonu (TH) tüm doku ve metabolik olaylarda etkin olsa da, en belirgin etkileri kardiyovasküler sistemde (KVS) görülmektedir. Hipotiroidizmde tanımlanan önemli EKG değişikliklerine sinüs bradikardisi, uzamış QTc aralığı, T dalgası morfolojisindeki değişiklikler, atriyoventriküler elektriksel potansiyel geçişinde uzama, kalp blokları ve düşük voltajlı QRS dahildir. Ayrıca, subklinik hipotiroidili (SH) hastalarda Tp-e intervalleri, Tp-e/ QT oranları ve Tp-e /QTc oranlarının sağlıklı insanlara göre arttığı gösterilmiştir. Son zamanlarda aritmi risklerini ve ani kardiak ölümün önceden belirlenebilmesi amacı ile elektrokardiyografide Tp-e süresi belirteç olarak kullanılmakta olup, farklı çalışmalarda hem transmural repolarizasyonu ortaya koyması, hem de QRS'ten bağımsız olması Tp-e süresi ölçümünü ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmada hipotiroidi ve subklinik hipotiroidi hastalarında tiroid fonksiyon testleri (TFT) ile Tp-e süresi ve diğer yaygın görülen EKG bulguları arasında korelasyonu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniklerine başvuran hipotiroidi tanılı 59 hasta ve 50 sağlam birey dahil edildi. Hasta grubunda 50 kadın ve 9 erkek birey, sağlıklı kontrol grubunda ise 34 kadın ve 16 erkek birey yer aldı. .Ayrıca tedavi altında TSH değeri 4,5 mIU/L nin altında olan grup ötiroid hasta grubu ( grup 1) ve 4,5 mIU/L nin nin üstünde kalan grup ise grup 2 olarak adlandırıldı. Hastalardan poliklinik şartlarında, sabah aç karına tiroid fonksiyon testleri ve rutin biyokimya testleri için kan alındı ve EKG parametrelerinin değerlendirilmesi amacı ile 12 derivasyonlu EKG çekildi. Bulgular: Hasta grubunda kontrol grubuna göre TSH değeri yüksek, sT3 ve sT4 değerleri ise düşüktü. Yine tüm hasta grubunda kontrol grubuna göre QTc süresi (419.4 ± 3.35 vs 408.9 ± 3.23, p< 0,0285) ve Tp-e süresi ( 92.08 ± 1.88 vs 75.36 ± 1.4, p< 0,0001) anlamlı derecede uzun, Tp-e/QT (0.24 ± 0.005 vs 0.20 ± 0.004, p< 0,0001) ve Tp-e/QTc ( 0.22 ± 0.005 vs 0.18 ± 0.003, p< 0,0001) oranları ise anlamlı derecede yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although thyroid hormone (TH) is effective in all tissue and metabolic events, its most prominent effects are seen in the cardiovascular system (CVS). Significant ECG changes identified in hypothyroidism include sinus bradycardia, prolonged QTc interval, changes in T wave morphology, prolongation of atrioventricular electrical potential transition, heart blocks, and low voltage QRS. In addition, it has been shown that Tp-e intervals, Tp-e/QT ratios and Tp-e/QTc ratios are increased in patients with Subclinical Hypothyroidism (SH) compared to healthy people. Recently, Tp-e time has been used as a predictor in electrocardiography in order to predict arrhythmia risks and sudden cardiac death and in different studies, both revealing transmural repolarization and being independent from QRS have brought the Tp-e time measurement to the fore. In this study, we aimed to evaluate the correlation between Thyroid Function Tests (TFT) and Tp-e duration and other common ECG findings in patients with Hypothyroidism. Materials and Methods: Our study included 59 patients with hypothyroidism who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital Internal Diseases Polyclinics and 50 healthy individuals. There were 50 female and 9 male individuals in the patient group, and 34 female and 16 male individuals in the healthy control group. In addition, the group with a TSH value below 4.5 mIU/L under treatment was called the euthyroid patient group (group 1) and the group above 4.5 mIU/L was named group 2. Blood was drawn from the patients for thyroid function tests and routine biochemistry tests in the morning on an empty stomach in the outpatient clinic conditions, and a 12-lead ECG was taken to evaluate the ECG parameters. Results: TSH values were higher and fT3 and fT4 values were lower in the patient group compared to the control group. Again, QTc duration (419.4 ± 3.35 vs 408.9 ± 3.23, p< 0.0285) and Tp-e duration (92.08 ± 1.88 vs 75.36 ± 1.4, p< 0.0001) were significantly longer in the whole patient group compared to the control group, Tpe/QT (0.24 ± 0.005 vs 0.20 ± 0.004, p< 0.0001) and Tpe/QTc ( 0.22 ± 0.005 vs 0.18 ± 0.003, p< 0.0001) rates were found to be significantly higher.