Kadın futbolcularda denge ve core stabilizasyon egzersizlerinin propriosepsiyon ve gövde enduransı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 790026
  2. Yazar: MUHAMMED YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Atletik performansın optimum düzeye ulaşabilmesi için kuvvet, sürat, denge, çeviklik, reaksiyon süresi gibi birçok parametrenin eş zamanlı geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; gövde enduransı ve proprioseptif becerileri geliştirebilmek için denge egzersizleriyle core stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğini karşılaştırarak sporcu ve egzersiz katılımcılarına konu özelinde kapsamlı bilgi sunmaktır. Bu araştırmanın evrenini İstanbul/Esenyurt Kartal Spor Kulübü'nde amatör düzeyde futbol oynayan 16-19 yaş aralığındaki kadın futbolcular oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan 25 sporcu randomize olarak 2 çalışma grubuna bölünmüştür. Birinci grup, 6 hafta boyunca sadece core stabilizasyon çalışmaları, ikinci grup ise aynı süre boyunca sadece çeşitlendirilmiş denge egzersizleri uygulamıştır. Tüm sporcuların denge ve propriosepsiyon becerilerini ölçmek için Blind Stork Test ve Y Denge Testi, core kuvvetini ölçmek için ise McGill's Core Endurance Test uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizi yapıldığında denge grubunda yer alan katılımcıların stork sağ ve Y denge testi değerleri ön test ve son test arasında anlamlı farklılık olduğuna ulaşılmıştır. Stork sağ ve Y denge son test değerleri, ön test değerlerine kıyasla daha yüksektir (p0,05). Core grubunda yer alan katılımcıların stork sol, stork sağ ve Y denge testi değerleri farklılık göstermektedir. Stork sol, stork sağ ve Y denge son test değerleri, ön test değerlerine kıyasla daha yüksektir (p0,05). Araştırma kapsamında yer alan gruplar McgGill Extensor testi değişim miktarları bakımından farklılık göstermektedir (p>0,05). Core grubunda yer alan katılımcıların McGill Extensor değerleri denge grubundaki katılımcılara kıyasla daha fazla artmıştır. Diğer değişkenlerin değişim miktarları ise farklılık göstermemektedir (p>0,05). Araştırma sonucunda core stabilizasyon çalışmalarının, proprioseptif beceriler üzerinde, denge çalışmaları kadar etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı çıktı doğrultusunda; core stabilizasyon çalışmalarının, gövde enduransı üzerindeki etkisinin, denge çalışmalarından daha fazla olmadığı sonucuna da ulaşılmıştır. Core stabilizasyon çalışmalarının daha etkili olduğunu gösteren anlamlı fark yalnızca McGill Extensor testinde görülmektedir. Ayrıca core stabilizasyon çalışmalarının 6 haftalık antrenman döneminde denge ve propriosepsiyon becerisini, gövde enduransından daha fazla geliştiriyor olması, bu çalışmanın şaşırtıcı bir sonucu olarak önümüze çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order for athletic performance to reach the optimum level, many parameters such as strength, speed, balance, agility, reaction time need to be developed simultaneously. The aim of this study; to provide comprehensive information on the subject to athletes and exercise participants by comparing the effectiveness of balance exercises and core stabilization exercises in order to improve body endurance and proprioceptive skills. The group of this research consists of female football players aged 16-19 who play amateur football in Istanbul/Esenyurt Kartal Sports Club. The 25 athletes who participated in the study were randomly divided into two study groups. The first group performed only core stabilization exercises for 6 weeks, while the second group performed only diversified balance exercises for the same period. Blind Stork Test and Y Balance Test were applied to measure balance and proprioception skills of all athletes, and McGill's Core Endurance Test was applied to measure core strength. When the statistical analysis of the data was made, it was found that there was a significant difference between the stork right and Y balance test values of the participants in the balance group between the pre-test and post-test. Stork right and Y balance post-test values were higher than pre-test values (p0.05). Stork left, stork right and Y balance test values of the participants in the core group differ. Stork left, stork right and Y balance post-test values were higher than pre-test values (p0.05). The groups within the scope of the study differ in the amount of change in the McgGill Extensor test (p>0.05). The McGill Extensor values of the participants in the core group increased more than the participants in the balance group. The amount of change of other variables did not differ (p>0.05). As a result of the research, it was concluded that core stabilization exercises are as effective as balance exercises on proprioceptive skills. In line with the same output; It was also concluded that the effect of core stabilization exercises on body endurance was no greater than balance exercises. Significant difference showing that core stabilization exercises are more effective is seen only in McGill Extensor test. In addition, the fact that core stabilization exercises improve balance and proprioception skills more than body endurance during the 6-week training period stands out as a surprising result of this study.