Kedilerde doğal infeksiyöz peritonitis enfeksiyonunda akciğer lezyonları üzerine patolojik incelemeler
Pathological investigations on lung lesions in natural infectious peritonitis infection in cats
  1. Tez No: 790034
  2. Yazar: FATİH YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı kedilerin infeksiyoz peritonitis enfeksiyonunda akciğer lezyonlarının detaylı bir şekilde incelenerek yangı sırasında bölgedeki hücresel yanıt tipleri ve sitokin etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın materyali Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivindeki FIP tanısı konulmuş 20'si çalışma ve 5'i kontrol grubu (Akciğerde herhangi bir patolojiye rastlanılmamış) olmak üzere 25 kedinin dokularına ait parafin bloklardan oluştuturuldu. Parafin bloklar 4 µm kalınlığında kesilerek normal ve poly-l-lysinli lamlar üzerine alındı. Normal lamlar üzerine alınan kesitler Hematoksilen-Eozin ile boyandı ve hastalığın mikroskobik lezyonları belirlendi. Poly-1-lysinli lamlara alınan dokular ise ayrı bir şekilde Anti-Mause Anti-Feline Coronavirus Monoclonal Antibody, Anti-TNFα Antibody, Anti-IL-1-β Antibody, IL6 Antibody, Anti-CD3 Antibody ve Anti-CD20 Antibody streptavidin-biotin peroksidaz yöntemi ile standart ticari kit (Ultravision Detection System Anti-Polyvalent, HRP) kullanılarak immunohistokimyasal yöntem uygulandı. Boyanan kesitler ışık mikroskobunda incelenerek, lezyonlu bölgelerin mikrofotoğrafları çekilip kaydedildi. Vakaların tek tek fotoğrafları incelenerek skorlama yapıldı ve tablo haline getirildi. Her bir sitokin için farklı tablo oluşturuldu ve karşılaştırmaları yapıldı. Sonuç olarak şiddetli vakalarda IL-1 IL-6 TNFα salınımlarının yüksek olduğu T lenfositlerin (CD3) sayıca azaldığı buna karşın B lenfositlerin (CD20) sayıca arttığı tespit edilmiştir. Buna göre virüsün T lenfositleri yıkımlayarak T lenfosit savunmasını inhibe ettiği ve makrofajlar içinde replike olan virüsün tekrarlanan ataklarla B lenfosit proliferasyonunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte oluşan hasarın virüsün direkt etkisinden ziyade B lenfosit aracılı immun yanıtı sonucu antijen-antikor komplekslerine karşı oluşan aşırı sitokin salınımları ile alakalı olduğu belirlendi. Bu özelliği yönüyle insanlarda görülen Covid-19 hastalığına benzerliklerin olması ve Covid-19 ile FIP'in oluşum mekanizması, teşhis ve tadavisinde rol model olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the lung lesions in infectious peritonitis infection of cats in detail and to evaluate the cellular response types and cytokine effects in the region during inflammation comparatively. The material of this study was composed of paraffin blocks belonging to the tissues of 25 cats, 20 of which were diagnosed with FIP, and 5 of which were in the control group (no pathology was found in the lung) in the archive of Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Pathology. Paraffin blocks were cut at a thickness of 4 µm and placed on normal and poly-l-lysine slides. Sections taken on normal slides were stained with Hematoxylin-Eosin and microscopic lesions of the disease were determined. Tissues taken on slides with poly-1-lysine were separately Anti-Mause Anti-Feline Coronavirus Monoclonal Antibody, Anti-TNFα Antibody, Anti-IL-1-β Antibody, IL6 Antibody, Anti-CD3 Antibody and Anti-CD20 Antibody streptavidin- Biotin peroxidase method and immunohistochemical method were applied using standard commercial kit (Ultravision Detection System Anti-Polyvalent, HRP). The stained sections were examined under a light microscope, and microphotographs of the lesioned areas were taken and recorded. Photographs of the cases were examined one by one, scoring was done and tabulated. A different table was created for each cytokine and comparisons were made. As a result, in severe cases, it was determined that T lymphocytes (CD3) with high IL-1 IL-6 TNFα oscillations decreased in number, whereas B lymphocytes (CD20) increased in number. Accordingly, it was observed that the virus inhibited T lymphocyte defense by destroying T lymphocytes, and the virus replicating in macrophages increased B lymphocyte proliferation with repeated attacks. However, it was determined that the damage was related to excessive cytokine releases against antigen-antibody complexes as a result of B lymphocyte-mediated immune response rather than the direct effect of the virus. With this feature, it is thought that there are similarities to the Covid-19 disease seen in humans and that it can be a role model in the formation mechanism, diagnosis and treatment of Covid-19 and FIP.