Das image des Istanbuler stadtteils Üsküdar - historische und kulturelle besonderheiten des raums und ihre bedeutungen im tourismusmarketing
İstanbul'un Üsküdar semtinin imajı: Bölgenin tarihsel ve kültürel farklılıkları ve turizm pazarlamasındaki yeri / The image of İstanbul's Üsküdar district: Historical und cultural differences of the region and its place in tourism marketing
- Tez No: 790033
- Danışmanlar: PROF. DR. ERNST STRUCK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İSTANBUL'UN ÜSKÜDAR SEMTİNİN İMAJI: BÖLGENİN TARİHSEL VE KÜLTÜREL FARKLILIKLARI VE TURİZM PAZARLAMASINDAKİ YERİ Üsküdar, kendine özgün kültürü ve maneviyatı ile tarih boyunca hep farklı bir bölge olmuştur. Bu çalışmada, İstanbul'da bir bölge olarak Üsküdar'ın, kültürünün ve tarihinin özellikleri ile birlikte insanların algısına ve imajına olan etkisi incelenerek, değişim sürecini etkileyen kavramlar ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında bölge kavramı ve hedef bölge mevcut teoriler ile açıklanmıştır. Bölge pazarlaması kavramına da çalışmada yer verilmiştir. Bir turizm pazarlaması olarak görülen bölge kavramının incelenmesi için İstanbul'un turistik bir parçası olan Üsküdar bölgesinin merkezinin tarihi ve coğrafi konumu üzerine tespitler sağlanmıştır. İkinci aşamada ise Üsküdar'ın İstanbul içerisindeki kültür boyutları açıklamış ve kültürel değerlerine çalışmada yer verilmiştir. Eski seyahatnamelerde seyyahların ve kişilerin Üsküdar'ı ziyaret etme sebepleri, motivasyonları ve merak nedenleri incelenmiş, bugünkü turizm anlayışı içerisinde de aynı motivasyon ve algıya sahipliği karşılaştırılmıştır. Bunun üzerine Üsküdar'ın bugüne kadar kalan kültürel değerleri geçmişi ile karşılaştırmalı olarak tespit edilmiştir. Üsküdar'da kendisine ait kültürün farklılaşması, bugünkü projeler doğrultusunda eski imaj ve kültürünün turizm pazarlaması konusunda bir sonuca varabilmek için turizm pazarlaması ve bölgenin böylece markalaştırılması araştırılmıştır. Ayrıca çalışmada, sürdürülebilir turizm anlayışının yöntemsel olarak projede neden olduğu noktalar belirlenmiştir. Geçmişe dair kısıtlı bilgilere sahip olunması neticesi nitel bir yöntemle yürütülen bu çalışmada, eski Üsküdar ile bugünkü gerçekleştirilen ve planlanan proje teorilerle ölçülmüş ve de yorumlanmıştır. Bununla birlikte turizmin Üsküdar ve kültüründeki sürdürülebilirliği ölçülmüştür. Bundan sonra kültürlerin biçimsel özelliklerinin modernleşme fenomeniyle sonuçlanan değişimi dikkat çekicidir. Bu değişiklik, global turizm ve en modern uygulamaları ile kültürel ve tarihi değerlerine olan bir entegrasyonun sonucu, markalaşabileceği ancak aynı ölçüde eski algısından uzaklaşabileceği tespit edilmiştir. Bölgenin markalaştırma sürecindeki eksiklikler ve de devam eden projenin stratejisinin tespiti, verimliliği ve kontrolü tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE IMAGE OF İSTANBUL'S ÜSKÜDAR DİSTRİCT: HİSTORİCAL UND CULTURAL DİFFERENCES OF THE REGİON AND ITS PLACE İN TOURİSM MARKETİNG Üsküdar has always been a different region throughout history with its unique culture and spirituality. In this study, the effects of Üsküdar, as a region in Istanbul, on the perception and image of people, along with the characteristics of its culture and history, are examined and the concepts that affect the change process are discussed in detail. In the first stage of the study, the concept of the region and the target region are explained with existing theories. The concept of regional marketing is also included in the study. In order to examine the concept of the region, which is seen as a tourism marketing, determinations on the historical and geographical location of the center of the Üsküdar region, which is a touristic part of Istanbul, are provided. In the second stage, the cultural dimensions of Üsküdar in Istanbul were explained and its cultural values were included in the study. In the old travel books, the reasons, motivations and reasons of curiosity of travelers and people to visit Üsküdar were examined, and the same motivation and perception in today's tourism understanding were compared. Thereupon, Üsküdar's remaining cultural values have been determined comparatively with its past. In order to come to a conclusion about the differentiation of its own culture in Üsküdar and the tourism marketing of its old image and culture in line with today's projects, tourism marketing and thus branding of the region have been researched. In addition, in the study, the points caused by the sustainable tourism approach in the project were determined methodically. In this study, which was carried out with a qualitative method as a result of having limited information about the past, the project carried out and planned today with the old Üsküdar was measured and interpreted with theories. In addition, the sustainability of tourism in Üsküdar and its culture was measured. After that, the change in the formal characteristics of cultures resulting in the phenomenon of modernization is remarkable. It has been determined that this change can become a brand as a result of an integration with global tourism and its most modern applications, as well as its cultural and historical values, but it can also move away from its old perception. Deficiencies in the branding process of the region and determination, efficiency and control of the strategy of the ongoing project were recommended. BILD UND BRANDING VON USKUDAR IM TOURISMUS In der Historie wird Üsküdar aufgrund der einzigartigen Kultur und Spiritualität als eine besondere Region eingestuft. In dieser Studie wird beabsichtigt die Kultur und Geschichte von Üsküdar zu erforschen und dabei den Einfluss auf die Wahrnehmung und das Bild der Menschen zu ermitteln. Konzepte, die den Veränderungsprozess der Region Üsküdar beeinflussen sollen hierbei detailliert diskutiert werden. Im ersten Teil der Arbeit wird die Begrifflichkeit ‚Region' und die Konzepte der Zielregion mit bestehenden Theorien erläutert. Auch das Konzept des Regionalmarketings wird in die Studie miteinbezogen. Üsküdar ist ein wohlbekannter touristischer Teil von Istanbul. Die Recherche über die historische und geografische Lage des Zentrums dieser Region hilft dabei das Konzept im Hinblick auf das Tourismusmarketing zu verstehen. Im Weiterenwerden die kulturellen Dimensionen von Üsküdar in Bezug auf Istanbul erläutert und dessen kulturelle Werte in die Studie miteinbezogen. Anhand den alten Reisebüchern werden die Gründe für die Motivationen und Neugierde von Reisenden und Menschen, die Üsküdar besuchten untersucht und die gleiche Motivation und Wahrnehmung im heutigen Tourismusverständnis verglichen. Daraufhin werden die verbleibenden kulturellen Werte von Üsküdar verhältnismäßig zur Vergangenheit analysiert. Des Weiteren wird das Tourismusmarketing sowie das Branding der Region erforscht. Dies ist erdorderlich, um eine Aussage über die Differenzierung der eigenen dynamischen Kultur in Üsküdar und die touristische Vermarktung des alten Images treffen zu können und folglich denEinklang mit den heutigen Projekten zu erkennen Darüber hinaus wurden in der Studie methodisch die Punkte ermittelt, die durch den nachhaltigen Tourismusansatz im Projekt verursacht wurden. Aufgrund begrenzter Informationen über die historischen Gegebenheiten der Region Üsküdar, werden diese mit den gegenwärtigen sowie für die Zukunft geplanten Projekte gegenübergestellt und mithilfe einer qualitativen Forschungsmethode analysiert und interpretiert. Zusätzlich wird der Tourismus in Üsküdar mit ihrer Kultur in Bezug auf Nachhaltigkeit gemessen. Bemerkenswert ist die Veränderung der formalen Eigenschaften von Kulturen, die zum Phänomen der Modernisierung führt. Es wurde festgestellt, dass Dieser Wandel führt durch die Integration der kulturellen und historischen Werte in den globalen Tourismus sowie modernster Anwendungen zu einer Marke. Dabei kann von alten Wahrnehmung abgewichen werden. Es wird auf Mängel im Branding-Prozess der Region angedeutet und die Ermittlung der Strategie, die Effizienz und die Kontrolle für das laufende Projekt empfohlen. Schlüsselwörter: Tourismus, Image, Marke, Üsküdar, kulturelle Besonderheiten, kulturelle Werte