Jakarlı dokuma kumaş tasarım ve üretiminde yenilikçi yaklaşımlar
  1. Tez No: 635586
  2. Yazar: EBRU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Jakarlı dokuma kumaş üretimi asırlık tarihe sahip eski bir zanaattır. Jakar dokuma kumaşların tasarımı ve dokunması yıllar boyunca zaman alıcı uygulamalar olarak görülmüştür. Jakarlı dokuma kumaş üretmek için el yardımıyla desen oluşturmak önemli bir beceri ve deneyim gerektirmiştir. Desenlerin ve renklerin karmaşıklığı jakarlı dokuma kumaş ürünlerine her zaman ilgi uyandırmıştır. Günümüzde teknolojik gelişmelerin artmasıyla jakarlı dokuma kumaşlarda kalitenin ve ürün çeşitliliği artmıştır. Ticari ve sanatsal değeri arttıran yüksek standartta kaliteli jakarlı dokuma kumaşların üretilmesi ihtiyaç haline gelmiştir. Teknolojik gelişmeler ile bilgisayar destekli jakarlı dokuma kumaş tasarımı programları ve bu programların bilgisayar destekli jakarlı dokuma makinesine aktarımları da günümüzde gerekli uygulamalardan biridir. Bu nedenle jakarlı dokuma kumaş tasarım ve üretimi hızlı hareket eden ticari kumaş endüstrisinde artan yenilik taleplerini çok iyi karşılamaktadır. Bu çalışmadaki en önemli amaç jakarlı dokuma kumaş tasarım ve üretiminde yapılan yenilikçi yaklaşımları incelemektir.
Özet (Çeviri)
The production of jacquard woven fabric is an old craft with a centuries-old history. The design and weaving of jacquard woven fabrics has been seen as time-consuming applications over the years. Creating patterns with the help of hands to produce jacquard woven fabric required considerable skill and experience. The complexity of patterns and colors has always a roused interest in jacquard woven fabric products. Today, with the increase in technological developments, the quality and product variety of jacquard woven fabrics have increased. It has become necessary to produce high standard quality jacquard woven fabrics that increase commercial and artistic value. Along with the technological developments, computer-aided jacquard woven fabric design programs and their transfer to the computer-aided jacquard weaving machine is one of the necessary applications today. Therefore, jacquard woven fabric design and production meet the increasing innovation demands in the fast moving commercial fabric industry. The most important aim in this study is to examine innovative approaches to jacquard woven fabric design and production.