Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının çocukluk dönemlerinde oynamış oldukları kültürel oyunları oynama düzeylerinin incelenmesi
Examination of the levels of playing cultural games that physical education and sports teachers have played in the childhood period
  1. Tez No: 790076
  2. Yazar: İMDAT AÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma; Beden Eğitimi ve Spor bölümlerinde eğitim gören öğretmen adaylarının, çocukluk dönemlerinde kültürel oyunları oynama düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel tarama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Iğdır Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Iğdır, Kafkas, Erzurum Atatürk ve Ağrı İbrahim Çeçen üniversitelerinin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören, toplam 437 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada Dalaman (2017) tarafından oluşturulan Öğretmen Adaylarının Çocukluklarında Oynadıkları Kültürel Oyunları Oynama Düzeylerinin İncelenmesi (ÖAÇOKO) ölçeği kullanılarak, veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde, ikili guruplarda Ti testi, üç ve üzeri guruplarda ANOVA testi kullanılmıştır. Ortaya çıkan bulgulara göre: cinsiyet, üniversite, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, baba meslek, çocukluğun geçtiği yer, çocukken yaşanılan mesken tipi, oyun oynanan yer değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the levels of prospective teachers studying in Physical Education and Sports departments playing cultural games in childhood. The research was carried out using descriptive screening method. The population of the research is composed of Iğdır University, Kafkas University, Erzurum Atatürk University and Ağrı Ibrahim Çeçen University. The sample of the study consists of a total of 437 pre-service teachers studying at the Departments of Physical Education and Sports Education of Iğdır, Kafkas, Erzurum Atatürk and Ağrı İbrahim Çeçenuniversities. In the study, data were collected using the Examination of the Level of Cultural Games Played by Pre-Service Teachers in their Childhood (ÖAÇOKO) scale created by Dalaman (2017). In the analysis of the data, Ti test was used in binary groups and ANOVA test was used in groups of three and above. According to the findings: significant differences were found in the variables of gender, university, mother's educational status, father's educational status, father's profession, place of childhood, type of residence experienced as a child, place where games were played.