The role of integrin subunits in neural trans-differentiation of mesenchymal stem cells
Mezenkimal kök hücrelerin nöral farklılaşmasında integrin alt ünitelerinin rolü
  1. Tez No: 790089
  2. Yazar: MERVE EKİNGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Merkezi sinir sisteminde nöron kaybı geri döndürülemez bir şekilde gerçekleşir ve kök hücreler insan nöronlarının eldesinde yaygın olarak kullanılan kaynaklardır. Mezenkimal kök hücreler (MKH), nöral farklılaşma yeteneğine sahip yetişkin kök hücre türlerinden biridir. Farklılaşmalarını ve olgunlaşmalarını düzenleyen sinyal molekülleri, keşfedilmeyi bekleyen büyük ilgi alanlarıdır. Bunlar arasında integrinler, hücre adezyonu ve hücre dışı matriks ile hücre içi kompartmanlar arasındaki sinyalleşme olayları gibi hücresel süreçlerde yer alan ve böylece kök hücre farklılaşmasına aracılık eden heterodimerik transmembran proteinlerdir. İntegrin alt birimlerinin MKH nöral farklılaşmasındaki olası rollerini anlamak, in vitro fonksiyonel nöron eldesi için optimum koşulları yönlendirebilir ve gelecekteki terapötik buluşlara katkıda bulunabilir. Bu nedenle, bu çalışmada insan MKHleri (iMKH), belirli bir sitokin kombinasyonu (IBMX, dbcAMP, hEGF, bFGF, FGF-8, BDNF, NGF, B27) kullanılarak nöronlara farklılaştırılmıştır. Bu iMKH'lerinden türetilen nöronlar (iMKH-Nöron), hem mRNA (NeuN, PGP9.5, sinaptofizin) hem de protein (NF, NSE, Nestin, βIII tubulin) seviyelerinde nöral belirteçleri ifade etmiştir. iMKH-Nöronlardaki integrin alt birimlerinin (a4, a5, aV, β1, β3, β5) zamana bağlı protein ifadeleri incelenmiş ve indüklenmemiş grup ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, α alt birim ifadelerinin nöral indüksiyonun farklı aşamalarında artırıldığını ve β alt birim ifadelerinin nöral indüksiyon sırasında farklı şekillerde düzenlendiği bulunmuştur. Tüm bu veriler integrin alt birimlerinin, farklı zaman noktalarında iMKH'lerin nöral farklılaşmasına farklı şekilde dahil olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları iMKH'lerin nöronlara farklılaşmasında integrin rolü için yeni mekanizma tabanlı fikirler sağlayabilecektir. Böylelikle nörogelişimsel süreçleri aydınlatarak; çeşitli nörorejenerasyon yaklaşımları için daha işlevsel ve olgun nöronların elde edilmesine yol açabilecektir.
Özet (Çeviri)
Neuron loss in central nervous system is not restorable and stem cells are the widely used sources for obtaining human neurons. Mesenchymal stem cells (MSCs) are one of the adult stem cell types with neural transdifferentiation ability. Signal molecules regulating their differentiation and maturation are of high interest to be explored. Among these, integrins are heterodimeric transmembrane proteins involved in cellular processes such as cell adhesion and signaling events between ECM and intracellular compartments, thereby mediating stem cell differentiation. Understanding the possible roles of integrin subunits in MSC neural transdifferentiation may guide optimum conditions for functional neuron yields in vitro and contribute to future therapeutic inventions. Consequently, in this study, human MSCs (hMSCs) were transdifferentiated into neurons by using a certain cytokine combination (IBMX, dbcAMP, hEGF, bFGF, FGF-8, BDNF, NGF, B27). These hMSC-derived neurons (hMd-Neurons) expressed neural markers in both mRNA (NeuN, PGP9.5, synaptophysin) and protein (NF, NSE, Nestin, βIII tubulin) levels. Time-dependent protein expressions of integrin subunits (α4, α5, αV, β1, β3, β5) in hMd-Neurons were examined as compared to the uninduced group. In conclusion, α subunit expressions were upregulated at different stages of neural induction and β subunit expressions were differentially regulated during neural induction. Taken together, this study showed that integrin subunits differentially involved in in vitro neural differentiation of hMSCs. What's more, these findings may provide new mechanism-based insights for integrin guidance of hMSC transdifferentiation into neurons. This may lighten up neurodevelopmental processes, then; eventually lead to yield more functional and mature neurons for several neuroregeneration approaches.