Kış sporları ile ilgilenen sporcuların beslenme bilgi düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the nutritional knowledge levels of athletes interested in winter sports according to various variables
- Tez No: 790088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kalıtımsal özelikler ve yapılan antrenman modelinin yanı sıra beslenme, sporcunun sağlığını ve performansını önemli ölçüde belirleyen etmenlerdendir. Bu tezde Erzurum ilinde kış sporları ile uğraşan sporcuların sporcu beslenmesi hakkındaki bilgi düzeyleri ile beslenme alışkanlıklarını belirlemek ve ilişkili faktörleri değerlendirmek amacıyla yazılmıştır. Araştırmanın evrenini, Erzurum'da kış sporu yapan sporcular oluştururken, örneklem grubunu ise Erzurum'da rastgele seçilen 113'ü erkek 89'u kadın olmak üzere toplam 202 kış sporu yapan sporculardan oluşturmaktadır. Literatür taraması sonucu oluşturulmuş anket formu ile birlikte Demir ve Cicioğlu (2019) tarafından geliştirilen“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”anket formu Öğrencilerin demografik özelliklerine (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, millilik durumu, sporculuk süresi, yaptığı spor branşı) ilişkin bilgiler ''kişisel bilgi formu'' ile elde edilmiştir. Google form tekniğiyle uygulanmıştır. Veriler SPSS 26 istatistik programında analiz edilmiştir. İlk olarak frekans analizi yapılmış olup ardından toplanan verinin normal dağılım gösterip göstermediğini ortaya koymak amacı ile Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmıştır. Söz konusu testler sonucunda verinin normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testler analizleri kullanılmıştır. Cinsiyet ve milli sporcu musunuz değişkenlerine T-testi uygulanmış olup; yaş, sporculuk süresi, yaptığınız branş ve eğitim durumu değişkenlerine ise One-Way ANOVA Testi kullanılmıştır. Ayrıca farkın hangi gruptan olduğunu belirlemek için tukey testi yapılmıştır. Çalışmada analizler %95 güven aralığında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to hereditary characteristics and the training model, nutrition is one of the factors that significantly determine the health and performance of the athlete. This thesis aimed to determine the knowledge levels and nutritional habits of the athletes engaged in winter sports and living in Erzurum province and to evaluate the related factors. While the research universe comprises the athletes who do winter sports in Erzurum, the sample group consists of the athletes who do 202 winter sports, 113 men and 89 women, randomly selected in Erzurum. The questionnaire form was created as a result of the literature review, the“Attitude Scale towards Healthy Eating”questionnaire developed by Demir and Cicioğlu (2019), and the demographic characteristics of the students were obtained with the“personal information form”. The data were analyzed in SPSS 26 statistical program. First, frequency analysis was performed, and then skewness and kurtosis values were examined to reveal whether the collected data showed a normal distribution. Parametric test analyzes were used because of the normal distribution of the data as a result of these tests. T-test was applied to the variables of gender and national athlete, and One-Way ANOVA Test was used for the variables of age, duration of sportsmanship, branch, and educational status. In addition, the tukey test was performed to determine which group the difference was from. In the study, the analyzes were carried out at a 95% confidence interval.