Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bireysel yenilikçilik ve teknolojik pedagojik içerik bilgisi düzeyleri
Individual innovativeness and technological pedagogical content knowledge levels of physical education and sport teachers
- Tez No: 790090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bireysel yenilikçilik ve teknolojik pedagojik içerik bilgisi düzeylerini incelemek ve yenilikçilik düzeyleri ile teknolojik pedagojik içerik bilgileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Batman ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan 182 (150 erkek, 32 kadın) Beden Eğitimi ve Spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Genel Bilgiler Formu, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği ve Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,01).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the individual innovativeness and technological pedagogical content knowledge levels of physical education and sports teachers and to reveal the relationship between innovativeness levels and technological pedagogical content knowledge. The sample of the study consists of 182 (150 male, 32 female) Physical Education and Sports teachers working in primary and secondary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Batman. General Information Form, Individual Innovation Scale and Technological Pedagogical Content Knowledge Scale were used as data collection tools. Statistical significance level was determined as p0.01).