The effects of industrial revolutions on unemployment
Endüstri devimlerinin işsizlik üzerine etkileri
  1. Tez No: 790093
  2. Yazar: HALİL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Endüstri Devrimi diye açıkladığımız kavram aslında bir anda meydana gelmiş bir olgu değildir ve Endüstri Devrimi tek bir devrimden oluştuğu hakkında yaygın bir kanı vardır. Endüstri Devrimi öncesi ve sonrası insanların sosyal ve ekonomik açıdan yaşamlarında büyük bir değişikliğe neden olmuştur ve bu devrimlerin işsizlik üzerine etkilerinden bahsedeceğiz. Tezimin konusunu belirlerken Endüstri Devrimin bir anda oluştuğuna dair bir kanının olması ve tek bir devrimden meydana gelmediğini ve devrim öncesi ve sonrası sosyal ve ekonomik açıdan ve işsizlik üzerinde durulması gerekmektedir. Çalışmamızda cevap aradığımız sorular şunlardır; Endüstri Devrimi nedir ? Endüstri Devriminin oluşmasına neden olan etkenler nelerdir ve nasıl ortaya çıkmıştır ? İlk neden İngiltere'de meydana geldi ? Dört ana Endüstri Devrimleri nelerdir? İnsanların Endüstri Devrimi öncesi ve sonrası toplum yapısı ve değişiklikler nelerdir ? İş, işçi ve işveren kavramları ne demektir ? İşsizlik türleri nelerdir ? İşsizlik teorileri nelerdir ? Endüstri Devrimlerinin işsizlik üzerine olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir ? Bu sorularımıza cevap ararken faydalandığımız kaynaklar Birincil kaynaklar, ikincil kaynaklar, kütüphane kaynakları ve elektronik kaynakların çevirilerini inceleme yöntemleridir. Ulaştığımız cevaplar; Endüstri Devriminin, Endüstri Devriminin oluşmasına neden olan etkenler ve nasıl meydana geldiği, neden ilk İngiltere'de görüldü, dört ana Endüstri Devrimi hakkında bilgi, Endüstri Devrimi öncesi ve sonrası toplum yapısı, iş, işçi, işveren kavramlarını, işsizlik türleri, işsizlik teorileri, Endüstri Devrimlerinin işsizlik üzerine olumlu ve olumsuz etkileri.
Özet (Çeviri)
The notion that we describe as the Industrial Revolution is not actually a phenomenon that happened all at once, and there is a common belief that the Industrial Revolution consisted of a single revolution. Before and after the Industrial Revolution, the social structure caused a great change in their lives, and we will talk about the effects of these revolutions on unemployment. While determining the subject of my thesis, it is necessary to have the opinion that the Industrial Revolution did not occur suddenly, that it did not occur from a single revolution, that the social and economic aspects before and after the revolution and unemployment were also taken into account and should be emphasized. The questions we seek to answer in our study are: What is the Industrial Revolution ? What are the factors that led to the Industrial Revolution and how did it arise ? Why did it first occur in England ? What are the four main Industrial Revolutions ? What are the social structure and changes of people before and after the Industrial Revolution ? What do the notions of job, worker and employer mean ? What are the types of unemployment ? What are the unemployment theories ? Sources Primary sources, secondary sources, library sources, and methods of examining translations of electronic sources. The answers we got; The Industrial Revolution, the factors that led to the formation of the Industrial Revolution and how it occurred, why it was first seen in England, information about the four main industrial revolutions, the social structure before and after the Industrial Revolution, the notions of work, worker, employer, types of unemployment, unemployment theories, Industrial Revolution The positive and negative effects of revolutions on unemployment.