Tam kat rotator manşet yırtığı tamirinde trombositten zengin fibrin (PRF) ve konsantre büyüme faktörü'nün (CGF) etkisinin biyomekanik, histolojik ve anatomik olarak incelenmesi
Biomechanic, histological and anatomical investigation of the effect of thrombocyte-rich fibrin (PRF) and concentrated growth factor (CGF) on full-thickness rotator cuff repair
- Tez No: 790092
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL, PROF. DR. İSMAİL KEREM BİLSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rotator manşet kaslarında cerrahi tedavi sonrası nükslerin meydana gelmesindeki temel nedenin tendondaki orijinal doku yapısının bozulması ve böylelikle yaralanmaya daha açık hale gelmesinin olduğu düşünülmektedir. Doku rejenerasyonu sürecinde büyüme faktörleri; hücre göçü, hücre çoğalması ve anjiyogenez üzerinde kritik öneme sahiptir. PRF, PRP ve CGF kandan elde edilen ve büyüme faktörlerinden zengin ara maddelerdir. Yapılan çalışmalar özellikle PRF'nin etkinliğini ortaya koymaktadır. Ancak bazı çalışmaların sonuçları birbirleri ile çelişmektedir. Biz çalışmamızda bu alanda daha önce çalışılmamış CGF ile PRF'yi kıyaslayarak etkinliğini belirlemeyi ve literatüre CGF'nin rotator manşet yırtığı tamirine olan etkisi hakkında katkı sağlayarak yeni bir tedavi yaklaşımı ortaya koymayı amaçladık. Bu amaçla anestezi altında 21 adet yetişkin Yeni Zelanda cinsi tavşanın her iki omuz bölgesinde m. subscapularis tendonu tanımlandı ve tam kat rotator manşet yırtığı oluşturuldu. 8 hafta sonra tavşanların her iki omuzu transosseöz yöntemle dikilerek tamir edildi. PRF ve CGF'nin tamir üzerindeki etkinliğini tespit etmek amacıyla bir gruba tamirin yanı sıra PRF, diğer bir gruba da tamirin yanı sıra CGF uygulandı. Tedavinin tamamlanmasından 8 hafta sonra dokular alınarak biyomekanik ölçümler ve histolojik değerlendirmeler yapıldı. Histolojik olarak bakıldığında Watkins skorlamasına göre CGF ve PRF alan tavşanların sadece tamir grubuna oranla sağlıklı kontrol grubu değerlerine daha yakın değerler gösterdiği özellikle PRF alan tavşanlarda anlamlı derecede iyileşmenin olduğu kaydedildi. Biyomekanik açıdan yapılan değerlendirmede gruplar arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Hücre yıkımını azaltması ve tedaviye olumlu yönde etki göstermesi nedeniyle tamirle birlikte CGF'nin, PRF'ye alternatif olabilmesi açısından umut vaat ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the main reason for recurrence after surgical treatment in the rotator cuff muscles is the deterioration of the original tissue structure in the tendon, thus making it more vulnerable to injury. Growth factors have a critical role on cell migration, cell proliferation and angiogenesis in the tissue regeneration process. PRF, PRP and CGF are blood-derived intermediates rich in growth factors. Studies show the effectivenes of PRF in particular. However, the results of some studies contradict each other. Therefore, in the present study, we aimed to investigate the effectiveness of CGF, which has an unknown effect in tendon-bone repair, compared to PRF, whose effects on tendon-bone repair is well established, and to provide knowledge to the literature related to the effectiveness of CGF in the repair of rotator cuff lesions as a new treatment strategy. Fort his purpose, m. subscapularis tendon was defined in both shoulder regions of 21 adult New Zealand rabbits under anesthesia and a full-thickness rotator cuff tear was created. After 8 weeks, both shoulders of the rabbits were repaired by suturing with the tranosseous method. In order to determine the effectiveness of growth factors on repair, PRF and CGF were applied to two seperate groups along with the repair. 8 weeks after the completion of the treatment tissues were collected for biomechanical measurements and histological evaluations. Histologically, it was noted that compared to the repair group only, rabbits receiving CGF and PRF showed values closer to the healthy control group values, according to the Watkins scoring system. In the evaluation made in terms of biomechanics, no statistical difference was found among the groups. It seems to be promising in terms of being an alternative to PRF with repair, since it reduces cell destruction and has a positive effect on treatment.