Organik tarıma yönelik olarak elektrik ve organik madde uygulamalarının GF 677 ve garnem anacı çeliklerinin köklenmesi üzerine etkileri
The effect of electric and some organic material applications on rooting of GF 677 and garnem rootstock for organic agriculture
- Tez No: 790113
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Organik tarımsal üretimde kimyasal madde kullanımı yasaklanmıştır. Vejetatif çoğaltma tekniği olarak yaygın şekilde çeliklerin köklenmesinde kimyasal içerikli büyümeyi düzenleyici maddeler kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında organik yetiştiriciliğe uygun materyal ve yöntemlerin çeliklerin köklenmesi üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Garnem ve GF 677 çelikleri Aloe vera jel, tarçın tozu, Aloe vera jel+Bal+Tarçın tozu gibi organik maddeler, farklı DC elektrik voltları (16-32-64volt) ve elektrik uygulama süreleri (6-12saat), IBA ile muamele edilmiş çeliklerin köklenme oranı (%), kök sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), kallus oluşumu ve sürgün uzunluğu (cm) üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Garnem çeliklerinde; en yüksek köklenme oranı (%83,33) ve kök sayısı (6,3adet) 2000ppm IBA uygulamasında olduğu belirlenmiştir. Bunu takip eden köklenme oranı (%53,33) ve kök sayısı (%3,7adet), 6 saat 16 volt DC elektrik uygulamasında başarılı bulunmuştur. Kök uzunluğu bakımından en başarılı; tarçın tozu (6,14cm) ve 12 saat 32volt DC elektrik uygulaması (5,89cm), sürgün uzunluğu bakımından ise Aloe vera jel uygulaması (6,52cm) ve 64 volt DC elektriğin 6 saat ve 12 saat uygulanması (6,61cm) yüksek performans göstermiştir. GF 677 çeliklerinde en yüksek köklenme oranı (%33,33) ve kök sayısı (3,2adet) 2000ppm IBA uygulamasından elde edilmiştir. Bunu takip eden köklenme oranı (%30) ve kök sayısıyla (2,5adet) 12 saat 32volt DC elektrik uygulaması başarılı bulunmuştur. Kök uzunluğu üzerine Aloe vera jel uygulaması (5,2cm), sürgün uzunluğunda 2000ppm IBA (3,39cm) uygulamasından sonra tarçın tozu (3,05cm) başarılı olmuştur. Organik tarıma yönelik vejetatif çelikle üretimde Garnem anaçlarında 6 saat 16 volt DC elektrik uygulaması, GF 677 anacında ise 12 saat 32 volt DC elektrik uygulamasının başarılı bir şekilde uygulanabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of chemicals in organic agricultural production is prohibited. As a vegetative propagation technique, chemical growth regulators are widely used for rooting cuttings. In this thesis, it was tried to determine the effects of materials and methods suitable for organic cultivation on the rooting of cuttings. For this purpose, Garnem and GF 677 cuttings were treated with organic materials such as Aloe vera gel, cinnamon powder, Aloe vera gel+Honey+Cinnamon powder, different DC electric volts and electric application times and IBA. The effects of the applied cuttings on the rooting rate (%), root number (pcs), root length (cm), callus formation and shoot length (cm) were evaluated. Garnem cuttings which was determined that the highest rooting rate (83,33%) and number of roots (6,3pcs) was determined with 2000ppm IBA application. The subsequent rooting rate (53,33%) and root number (3,7%) were found to be successful in 6 hours of 16volt DC electricity application. The most successful performance in terms of root length; cinnamon powder (6,14cm) and 12 hours 32volt DC electricity application (5,89cm) and in terms of shoot length, the application of Aloe vera gel (6,52cm) and the application of 64volt DC electricity for 6 hours and 12 hours (6,61cm) showed high performance. The highest rooting rate (33,33%) and root number (3,2pcs) in GF 677 cuttings were obtained from 2000ppm IBA application. Following this, the rooting rate (30%) and the number of roots (2,5pcs) were found to be successful with 32volt DC electricity application for 12 hours. Aloe vera gel application on the root length (5,2cm) additionally 2000ppm IBA (3,39cm) and cinnamon powder (3,05cm) applications were successful in shoot length, respectively. It has been revealed that 6 hours of 16volt DC electricity application in Garnem rootstocks and 12 hours of 32 volt DC electricity application in GF 677 rootstock can be successfully applied in production with vegetative cuttings for organic agriculture.