تجديد الفكر العقدي عند أهل السنة في العصر الحديثالأستاذ محمد المبارك نموذجا
Modern çağda Sünniler arasında İslam inancı düşüncesini yenilemek Muhammed al-Mübarek hoca örnek olarak / Renewing the thought of the Islamic faith among the Sunnis in the modern era Muhammad al-Mubarak as a model
- Tez No: 790112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAOUDA BENSAID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
İslami ilimlerin yenilenmesine yönelik eğilim, Müslümanlar için modern çağın en belirgin özelliklerinden biri olup, yenilenmenin gerçekleştiği alanların başında da düşünce ve inanç bilimleri gelmektedir. Bu yenilenmenin biçimleri nelerdir? Onu kim aradı? Sünni dogmatik düşüncenin en önde gelen yenilikçilerinden biri olan Muhammed El-Mübarek hoca, özellikleri bakımından Sünnilerin ortaya çıkmasından önceki dogmatik düşüncesine benzer şekilde, Kur'an'a dayanan entegre bir pratik düğüm yaklaşımının kökenidir teoloji. Bu çalışma, günümüz Sünni islam inancı düşüncesinde yenilenme eğilimlerine ışık tutmak ve bu akımlardan birini incelemek için“ modern çağda sünniler arasında islam inancı düşüncesini yenilemek Muhammed al-mübarek hoca örnek olarak ”amaçlamaktadır. Çalışma dört bölümden ve bir sonuçtan oluşmakta, birinci bölüm: çalışmanın arka planı ve planı hakkında, ikincisi: çalışma ve kurgusu açısından, üçüncüsü: modern çağda doktrinel düşüncenin yenilenmesi üzerine, dördüncüsü, el-Mübarek'in doktrinel düşünceyi yenilemedeki vizyonunu incelemeye ayrılmıştı. Çalışma amaçlarına ulaşmak için betimsel, tümevarımsal, karşılaştırmalı ve analitik yöntemi kullanmıştır. Şu anda Sünnilerin doktrin düşüncesinde, resmi veya nesnel bir dizi tam ve kısmi yenilenme eğilimine sahip oldukları sonucuna vardım.
Özet (Çeviri)
The trend towards the renewal of Islamic sciences is one of the most prominent features of the modern era for Muslims, and one of the most prominent fields in which the renewal took place in the field of thought and the sciences of belief. What are the forms of this renewal? Who called him? One of the most prominent innovators in Sunni dogmatic thought, sheykh Muhammad Al-Mubarak, is the origin of an integrated practical nodal approach, based on the Holy Qur'an, similar in its features to the dogmatic thought of the Sunnis before the emergence of theology. This study aims to shed light on the trends of renewal in the present Sunni doctrinal thought, and to study one of its trends. The study came in four chapters and a conclusion, the first chapter: on the background and plan of the study, the second: in terms of the study and its editing, the third: on the renewal of doctrinal thought in the modern era, while the fourth was devoted to studying the vision of Al-Mubarak in renewing the doctrinal thought. The study used the descriptive, inductive, comparative and analytical method to reach its objectives. It concluded that the Sunnis at present have a set of trends of total and partial renewal, formal or objective in the doctrinal thought. And that the blessed professor had a renewal approach that was characterized by integration and contemporary, linking work to faith and avoiding controversy, and his approach had a great impact on the present Sunni creedal thought on the scientific and advocacy level.